Zarada video-igara na godišnjem nivou kreće se oko vrtoglavih 140 milijardi dolara, što je ujedno prilika za muzičare, producente, kompozitore, izdavačke kuće da uberu parče zlatnog hljeba.
“Video-igre ne samo da su pomogle muzičkoj industriji da preživi, već i da napreduje na potpuno novim nivoima”, riječi su Stiva Šnura (Steve Schnur), izvršnog direktora i predsjednika muzičkog odsjeka kod izdavača igara “EA”.
Njegov tim u kojem su mnogi profesionalni muzičari, pjevači i kompozitori radili na nekim od najvećih muzičkih djela na svijetu, licencirajući muziku za serijale kao što su “FIFA”, “Madden NFL”, “Need for Speed” i “NHL”.
Od 90-ih, kada je licencirana muzika počela da preovladava u igrama, franšize kao što su “Tony Hawk’s Pro Skater”, “Grand Theft Auto” i “Wipeout” postali su jednako poznati po svojim soundtrack-ovima. Video-igre za milione ljudi stvaraju jaku emotivnu povezanost što je odličan način za otkrivanje novih omiljenih bendova ili u novih muzičkih žanrova.
One su sada ključni dio marketinških planova za muzičare i menadžere. Na primjer, muzika iz “FIFA”-e danas se smatra jednim od glavnih godišnjih prikaza aktuelnosti za svjetske umjetnike.
“Često počnemo da radimo na listi pjesama skoro godinu dana unaprijed, pokušavajući da identifikujemo novu muziku za koju vjerujemo da će definisati zvuk predstojeće sezone. Znali smo da igre mogu postati ono što su nekad 80-ih i 90-ih bili MTV i komercijalni radio. Bilo koja pjesma u “FIFA-i”, bila to nova traka već poznatog umjetnika ili debi nepoznatog izvođača čuće se širom svijeta skoro milijardu puta. Jasno, ni jedan medij ne može da pruži tako masovnu i globalnu dostupnost”, kaže Šnur.
Dok je striming zaslužan što pomaže da se sačuva muzička industrija od ilegalnog skidanja i piraterije, video-igre su pomagale da preživi mračna vremena poznih 2000-ih. Aerosmith verzija igre “Guitar Hero” donijela je bendu više novca od bilo kojeg njihovog albuma.
Vrhunac muzičkih igara kao što je “Guitar Hero” je prošao, ali sada se igre integrišu sa servisima kao što je Spotify. “Beat Fever” je igrica za mobilni telefon koja pomaže da se stvori jača veza između igrača i muzičara. Igrači izaberu svoju omiljenu pjesmu uz koju udaraju ritam, gdje imaju mogućnost da strimuju na platformama kao što su Spotify i Apple Music.
Kada je “Azukita”, pjesma Stiva Aokija (Steve Aoki) bila izložena u igri dvije nedjelje, broj njenih strimovanja povećao se na 2,3 miliona. Video-igra “Rocket League”,sa druge strane, premašila je 40 miliona igrača od početka i sada redovno dodaje novu muziku na svojim listama, dopuštajući igračima da ih poslušaju na Spotify-u van igre.
Muzika originalno komponovana za ovaj svijet ima uzbudljiv život i mimo njih. Nik Dvajer (Nick Dwyer), voditelj “Red Bull’s Diggin’ in the Carts” serijala, video i radio emisije, koji istražuje istoriju muzike u video-igrama, prenio je svoje iskustvo sa Sonar festivala. Na njemu su nastupali Juzo Koširo (Yuzo Koshiro) i Motohiro Kavašima (Motohiro Kawashima), autori poznati po muzici u “Streets of Rage “, igri koja je prvi put objavljena 1991. Sada je sviraju uživo pred 5.000 ljudi, upravo onako kako je zvučala na Sega Mega Drive-u.
“Bilo je nerealno. Nevjerovatno je vidjeti prostoriju punu odraslih koji su toliko poludjeli za muzikom koja je prethodno postojala samo na video-igri. To je bilo jedno od najvećih ushićenja u mom životu”, rekao je Dvajer.
Koširo i Kavašima sviraju u nekim od najvećih noćnih klubova na svijetu, sa nastupima u “Fabric”-u u Londonu i “Liquid Room”-u u Tokiju. Kada završe, ne potpisuju karte i majice, već kertridže za igre i konzole.
Ovo je samo jedan od primjera gdje virtuelno prelazi u stvarnost. Sličnih slučajeva ima na pretek, pa je tako Kraljevski filharmonijski orekstar održao je koncert na kome su izveli muziku iz igara kao što su “Crash Bandicoot”, “Resident Evil” i “The Last of Us”.
Svjetske zvijezde i kompozitori radili su muziku za ovaj svijet, a Trent Reznor (Trent Reznor), Pol Mekartni (Paul McCartney), Ejmon Tobin (Amon Tobin), Hans Zimer (Hans Zimmer), Helt (Health), Nil Dejvidž (Neil Davidge), Skrileks (Skrillex), samo su neka od imena koja se pojavljuju kao autori muzike u popularnim igrama.
Naslovna fotografija: Sonar festival