Sredinom maja izašao je novi disk britanske pop senzacije Charli XCX pod nazivom “How I'm Feeling Now”. Ovo je četvrti studijski album, doduše snimljen u potpuno kućnim uslovima. Kad kažem kućnim uslovima, mislim na potpuno opremljen i profesionalan kućni studio koji Charli posjeduje, a što je sitnica za ovu ultraproduktivnu etabliranu umjetnicu.
Za promociju, u milenijskom maniru, Charli se okrenula mediju koji je uz nju čitavu karijeru – internetu. Najvaljivala je svoje planove preko Zoom poziva sa fanovima, a veliki dio procesa stvaranja pjesama live strimovan je na različitim platformama – uglavnom instagramu.
Charli nas redovno časti sadržajem, pa je tako prošle godine izašao album Charli, a prije toga dva mikstejpa iste godine Number 1 Angel i POP 2, 2017.
Na njima smo već mogli čuti njenu uvrnutu futurističku verziju pop muzike. Zajedno sa producentima iz PC MUSIC postave (britanski DJ kolektiv), napravila je sopstveni lejn i prepoznatljiv zvuk. To je oduvijek polazilo za rukom, ako se sjetimo njenog prvog internet mikstejpa, još iz doba tumbler-a “True Romance” iz 2012. Trake sa ovog izdanja su eksplodirale internetom i zauvijek promijenile tok moderne pop muzike.
Charli je dijete škotskog organizatora koncerata i stjuardese, pa ne čudi njena internacionalna eklektična primjena muzičkih uticaja. Hrabro pomjera muzičke granice i godinama važi za nekoga sa jasnom vizijom svog zvuka.

Na novom alubmu, zamišljenom kao istraživanje ljubavnih osjećanja u pandemijskoj krizi, Charli se uglavnom bavim romantičnim osjećanjima, partijanjem – tačnije žudnjom za partijanjem i vječnom temom milenijalaca i gen z-ovaca – mentalnim zdravljem.
Album “How I'm Feeling Right Now” počinje piskavom i agresivnom “Pink Diamond”. Čini se da nas Charli uvlači u album tipičnim tekstualnim temama kojih se već prije dotakla (Vroom Vroom i čitav Number 1 Angel mixtape). Zaboravljiva numera koja bi bolje prošla da je interlude.
Zatim slijedi i prvi single objavljen osmog aprila. Robotska balada sa lo-fi i synth wave aranžmanom iza kog stoje producenti A.G. Cook i BJ Burton, tekstualno govori o modernoj, potencijalno poligamnoj ljubavi. Veze na daljinu ili mijenjanje partnera dok “volimo” nekog iz prošlosti:
Even when we're not together
I will always love you
I'll love you forever
Said I'll love you forever
I know in the future
We won't see each other
Sledeći je još jedan single “Claws“, čiji naziv su zapravo odlučili fanovi. Album je sniman u karantinskim uslovima, pa je umjetnica odlučila da live strimuje neke dijelove nastanka izdanja. Tako je za izlazak ovog singla odlučila prepustiti imenovanje svojim pratiocima. Dilan Brejdi (Dylan Brady) iz 100gecs je producent, a njegova prepoznatljiva anksiozna i hiperaktivna super nintendo paleta zvukova savršeno leži Charli i njenim repetativnim tekstovima:
I like, I like, I like, I like, I like everything about you
I like, I like, I like, I like, I like everything about you
I like, I like, I like, I like, I like everything about you
I like, I like, I like, I like, I like everything about you
Pravo osvježenje “7 Years” kombinuje čejnsmokerski pop momenat (koji se, hvala Bogu, završio) i ostatke atmosfere iz power balada 80-ih.
Jedan od mojih ličnih favorita, što zbog odgovarajučih bitova po minuti (140) i tematike bojažljivog srca željnog ljubavi je “Detonate” koji u potpunosti potpisuje A.G. Cook:
I don't trust myself at all
Why should you trust me?
I don't trust myself alone
Why should you love me?
“Enemy” je još jedna sporija stvar, a tekstualno se veže na prethodnu numeru ili “Keep your friends close and your enemies closer”. Charli je zabrinuta da joj je najbliža osoba neprijatlelj:
Maybe you're my enemy
Now I've finally let you come a little close to me, oh
Maybe you're my enemy
“I Finally Understand” producentska je numera Palmistry-ja, puna 2-step uticaja i objavljena je kao zadnji single. Charli je takođe live strimovala proces nastajanja ove pjesme, tačnije svoj korak-po-korak spisateljski proces. To je nešto što svakako inspiriše kreativce među fanovima, a potvrđuje njenu autentičnost kao autora.
Pjesma “C2.0” je amfetmainska meditacija o nedostajanju. U jednom dijelu teksta “klik” – napisano kao clique, ponavlja se čak 96 puta. Samo smo to i radili u izolacijskoj depri – klikali.
“Party 4 u” – dokaz da ni jedno izdanje Charli ne može proći bez numere sa “party” u nazivu. Ovo je doduše, starija pjesma, izvođena uživo još davne 2017. a u kontekstu karantinskog albuma, poprima melanholični, čežnjiv osjećaj za nekim ko se neći pojaviti na žurci:
I only threw this party for you
Only threw this party for you, for you, for you
I was hopin’ you would come through
I was hopin’ you would come through, it's true, it's true
Ako je prethodna bila čežnja za partijima, “Anthem” je slavljenička himnetina dobrom provodu. Kao da je sav žal iz prethodne pjesme pretvoren u agresivan “tube” sintisajzer. Bubnjevi koji podsjećaju na ranu “True Romance” fazu. Opet Dilan Brejdi, ovog puta u timu sa Denijem El Harlom (Danny L. Harle) napravili su ultimativnu Charli XCX pjesmu. Neodoljiv refren sa histeričnom kejtbuševskom energijom:
I want anthems
Late nights, my friends, New York
I sleep, wanna wake up brand new
I sleep, wanna wake up with you (You)
I want anthems
Late nights, my friends, New York
Finally, when it's over
We might be even closer, uh, uh
Savršen outro albuma, odiše apokaliptičnom rejverskom energijom. To je ujedno i cjelokupni utisak albuma, kao i njenog rada u proteklih pet godina. Ako je apokalipsa rejv parti ovo je stvarno dobra DJ setlista.
NASLOVNA FOTOGRAFIJA: Charli XCX, photo via Instagram/@charli_xcx