Najnoviji film Vudija Alena (Woody Allen) smatra se trenutno najuspješnijim filmom na svijetu, što je prilično čudna situacija za režisera koji je karijeru izgradio snimanjem niskobudžetnih art filmova za uži sloj publike.
Međutim, kada znamo činjenicu da trenutno živimo u doba pandemije bez klasične bioskopske distribucije, postaje jasno da je ovo idealna situacija u kojoj manje popularni filmovi dobijaju prostor koji bi im inače oduzeli razvikani blokbasteri.
Upravo se to dogodilo i Alenovim “A Rainy Day in New York”, koji je uspio ostvariti impresivnih 20 miliona dolara na svjetskom tržištu, uprkos tome što se zbog optužbi za seksualno zlostavljanje vjerovatno nikad neće prikazati u SAD-u.
Za razliku od Južne Koreje i ostalih zemalja koje su odlučile restarovati svoju ekonomiju, mnogi su i dalje prepušteni striming servisima koji su doživjeli veoma zanimljive trendove. Jedan od njih je oživljavanje i sve veća popularnost zaboravljenih b-filmova i filmova koji su podbacili na kino blagajnama. Tako su se na Netflixovoj listi najpopularnijih našli teen horor “House at the End of the Street”, akcijski trileri “Sleepless” i “Den of Thieves”, drama “Soul Surfer” i SF “Lockout”. Ono što je svim navedenim zajedničko je to da u glavnoj ulozi imaju neku zvijezdu i da su svi podbacili u kinima. Zbog toga su završili na Netflixu, gdje je tamo sasvim dovoljno da publika samo prepozna glumce.

Zanimljiv je primjer iz 2017. godine kada je u pitanju najrentaniji film. Mnogi će pretpostaviti da se radi o djelima kao što su “Wonder Woman”, “Rogue One” ili “Thor: Ragnarok”, ali radilo se o filmu “The Accountant” Bena Afleka (Ben Affleck). Iako je prošao solidno u kinima, tek je u kućnoj varijanti dostigao savršenu cijenu, jer gledaoci su zaključili da ga ne žele pogledati u bioskopu, ali bili su spremni platiti da ga strimuju kod kuće.
Što se Netflixa tiče, tu je psihologija gledanja dosta drugačija, jer filmovi nemaju pojedinačnu cijenu, a u tom pogledu podbaciće i mnogi koji u glavnim ulogama imaju zvijezde.
Prvi takav slučaj pojavio se još 2015. kada je na Netflix stigao “A Very Brady Sequel”, komedija koja je u kinima zaradila 22 miliona dolara, ali je na Netflixu postala pravi hit, pa čak izrodila i seriju mimova.
U normalnoj situaciji bez otkazivanja premijera i zatvaranja bioskopa, imali bismo priliku pogledati “Fast & Furious 9” ili “Black Widow”, ali umjesto toga, masovno se gleda “House at the End of the Street”, loše ocijenjeni triler iz 2012. sa Dženifer Lorens (Jennifer Lawrence) u glavnoj ulozi. Slično se dogodilo i sa trilerom Džejmija Foksa (Jamie Foxx) “Sleepless”, koji je 2017. zaradio skromnih 20 miliona dolara, da bi se ove godine pojavio u top 10 najgledanijih na najpopularnijem streaming servisu.

Ovo su odlične informacije za male filmske studije koji će se rasporediti po postojećim servisima i pokušati vratiti dio novca koji su neki njihovi filmovi izgubili u kinima. Disney+ imaće sve Diznijeve (Disney) filmove i neke sa Fox-a, Hulu će preuzeti Foxove filmove i Searchlight, Peacock će se pobrinuti za Universal, HBO Max za Warner i New Line, a CBS All Access za Paramount-ov katalog.
Upravo zato Netflix i ulaže toliko u vlastiti katalog, jer samo je pitanje vremena kada će pronaći način da i originalnu produkciju pretvore u magnet za klikove.
Njihovi “Spenser Confidential” i “Extraction” savršeni su primjeri b-produkcije koja skuplja loše kritike, ali i milione klikova. Oni bi između ostalog u kinima prošli vrlo loše, ali bez problema dobiju 85 miliona ili 90 miliona pregleda, pa ne čudi što je u planu i nastavak “Extraction-a”, novi film Marka Volberga (Mark Wahlberg) i nova akcijska franšiza sa, danas gotovo zaboravljenom, Džesikom Albom (Jessica Alba).
Budimo realni, ovo su filmovi koji nikada ne bi postigli velik kino uspjeh, jer publika u kina više ne ide gledati takve filmove, ali na striming servisima to će biti potpuno druga priča.
Naslovna fotografija: Gravier Productions