Jedna od najpoznatijih operskih kuća u Evropi, “Liceu” u Barceloni u ponedjeljak je, nakon više od tri mjeseca ponovo otvorila svoja vrata, ali posjetiocima na prvom koncertu nisu trebale ni maske ni rukavice, a ni fizička distanca. Sjedala su, umjesto ljudi, zauzela gotovo 2300 biljaka.
Organizator koncerta i umjetnički direktor, Viktor Garsija de Gomar (Victor García de Gomar), pojasnio je da je svrha podstaći ljude na razmišljanje o apsurdnome stanju u kojem su se zatekli za vrijeme izolacije, kada je “publika lišena statusa publike”. Tako su prvu publiku u ovoj katalonskoj operskoj kući nakon ublažavanja restriktivnih mjera činile 2292 kućne biljke raznih vrsta.

Eugenio Ampudia, konceptualni umjetnik koji stoji iza projekta, rekao je da mu je cilj bio ukazati na ono što se dogodilo u Španiji, ali i širom svijeta zbog pandemije koja je primorala ljude da se povuku s javnih prostora.
“Priroda je zauzela mjesta koja smo mi ranije oduzeli njoj”, kazao je Ampudio na probi prije koncerta i dodao: “Možemo li pokazati više empatije? Započnimo sa umjetnošću i muzikom u velikoj operskoj kući tako što ćemo u nju pozvati prirodu“.
Nakon koncerta, biljke su poklonjene zdravstvenim radnicima kao zahvalnost za njihov trud u posljednjih nekoliko mjeseci. Šestominutni koncert na pozornici Liseua prenosio se uživo putem Youtubea, a održali su ga članovi gudačkog kvarteta koji su izveli elegiju “Krizanteme”, italijanskoga kompozitora Đakoma Pučinija (Giacomo Puccini).
Prije i nakon performansa, muzičari su se naklonili “publici”. Organizatori su kazali kako se nadaju da će produkcija poslužiti kao svojevrsna potvrda važnosti umjetnosti, muzike i prirode, te kao putokaz prema povratku uobičajenim aktivnostima nakon pandemije.
Naslovna fotografija: Gran Teatre del Liceu
Izvor: Guardian