Nakon što je napustio studije fizike i engleskog, Džejms Kameron (James Cameron) je prije bavljenja filmom bio vozač kamiona, ali i domar. Nakon što je vidio “Star Wars”, znao je da je njegova budućnost u filmskoj industriji. Ubrzo snima svoj prvi kratkometražni film “Zinodženesis” (Xenogenesis 1978.) – priču o čovjeku- robotu i ženi koji lutaju svemirom tražeći “zrno postanja”. Pare koje je posudio od “udruge zubara”, uložio je u građenje minijaturnih modela za set u svojoj dnevnoj sobi, gdje je snimio ovaj 12-minutni SF film. To je bilo dovoljno da ga Rodžer Korman (Roger Corman) primjeti i ponudi mu mjesto u produkciji Pirane II (Prianha II).
Tokom snimanja u Italiji, Kameron je usnio noćnu moru, gdje je “metalni kiborg puzao po podu sa kuhinjskim nožem u ruci”. Inspirisan Karpenterovim popularnim slešerom “Noć Vještica” (Halloween, 1978.), Kameron je zamislio žanrovski horor. Njegov tadašnji agent ga je odvratio od te ideje, a Kameron ga je jednostavno najurio iz produkcije.

Talenat i kreativnost, prštili su iz maldog Kamerona, a kako se ranije dokazao na setovima “Battle Beyond Stars” i “Rock And Roll High School“, kao i box office katastrofama “Piranah” i “Piranah II“. Kameron je živio kod pisca naučne fantastike Rendala Frejksa (Randall Frakes), i uz pomoć telefona i audio-kaseta čuo se i sa scenaristom Bilom Višerom (Bill Wisher) koji mu je pomogao da predstavi priču. Zanimljivo je da je ideja za tzv. “tečnog čovjeka” postojala u još prvim rukama scenarija, ali je Kameron znao da tadašnja tehnologija ne može predstaviti ono što je vidio. Vratio je T-1000 lika za neki kasniji nastavak (Terminator II: Judgement Day).
Kameron je prodao prava na Terminatora za JEDAN DOLAR, producentici Gejl En Hardl (Gale Anne Hurdle), uz obećanje da će ona biti producent samo ako se Kameron nađe u režiserskoj stolici. Nakon skupljanja budžeta od 6.5 miliona dolara, koji su uglavnom omogućili HBO, Orion Pictures i Hemdale Pacific Wester Productions, snimanje je moglo da počne.
Sten Vinston (Stan Winston) bio je prva osoba kojoj je Kameron pokazao crteže iz Rima, a kasnije su ih korisili i kao nacrt za završni dizajn izgleda Terminatora. Vinston je imao tim od sedam umjetnika koji su radili šest mjeseci na stvaranju lutke Terminator; prvo je oblikovan u glini, a zatim malterom, pa ojačan čeličnim rebrama. Ovi komadi su zatim brušeni, ofarbani i najzad hromirani. Tako napravljen torzo, nosio je lutkar Šejn Mejhan (Shane Mahan).

Nakon toga je njegov tim napravio endoskelet, kao i ruku za scenu gdje se ispod mesnate površine, vidi metalni temelj Terminatora.

Na setu se našla sitna žena, čija je ruka bila dovoljno mala da stane u lažnu protezu, pa su pokreti i trzaji koje vidimo na filmu ustvari njeni.
Vinston je iz silikona, gline i gipsa izradio Švarcenegerevo (Arnold Schwarzenneger) lice u nekoliko poza. Napravljen je model endoskeletona terminatora i korišten u animcaiji, a glava, urađena je u dvaput većoj dimenziji. To je olakšalo snimke detalja i pomoglo oko scene fokusiranja zjenice – za koju je korišten fokus kamere.
Sekvence smještene u 2029, rađene u “stop motion” tehnici, uradio je Džin Voren (Gene Warren). Setovi su građeni u minijaturi, a scena gdje tenkovi prelaze preko ljudskih lobanja u strašnoj verziji budućnosti, snimljena je tako što je napravljeno hiljade minijaturnih, sa jednom replikom u optimalnoj ljudskoj veličini. Pametni uglovi i optika učinili su da sve to izgleda stvarno. Voren je animirao i detalje pokreta Terminatora u scenama gdje se kiborg kreće.
NASTAVIĆE SE….
Naslovna fotografija: Orion Pictures