Kada muzičari umru u mlađoj dobi, cijeli svijet ostave u tuzi. Kada govorimo o periodu interneta postanemo svjedoci raznih posveta na društvenim mrežama. Nerijetko, njihova posthumna izdanja postanu prava remek-djela, a oni nažalost nisu tu da vide kako njihov rad utiče na naše živote.
U većini slučajeva, autori završe materijale u studiju, ali ne dožive zvaničnu distribuciju i reakciju kod publike. Izdvojićemo sedam izvođača čiji su posthumni albumi ostavili neizbrisiv trag u popularnoj kulturi.
Janis Joplin
Jedan od najupečatljivijih vokala, koji je pomjerio granice kada su u pitanju ženski izvođači rokenrola, preminula je od predoziranja u 27. godini, prije nego što je izašao album “Pearl”. Izdanje je stiglo do broja jedan na Bilbordovoj listi.
Iako je uradila nevjerovatnu diskografiju, “Pearl” je samo nekoliko mjeseci poslije njene smrti dostigao nevjerovatne brojke. Na poziciji broj jedan nalazio se devet sedmica, prodan je u četiri miliona primjeraka, a hitovi “Me and Bobby McGee” i “Cry Baby” pretvorili su izdanje u kultno.
Ian Curtis (Joy Division)
Jan Kertis (Ian Curtis) izvršio je samoubistvo u maju 1980. godine, a dva mjeseca nakon tragedije objavljen je album “Closer”.
Legendarno post-punk izdanje dostiglo je zlatni tiraž u Velikoj Britaniji, dok je singl “Love Will Tear Us Apart”, bio platinast samo mjesec dana poslije smrti frontmena Joy Divisiona. Trag koji je ovaj album ostavio na muzičku scenu u sledeće četiri decenije prosto je nemjerljiv.
Bradley Nowell (Sublime)
Frontmen benda Sublime, Bredli Novel (Bradley Nowell) umro je od predoziranja dva mjeseca nakon što je izašao njihov najbolji album, nazvan imenom grupe.
Ploča na kojoj su se našle kultne pjesme “What I Got” i “Santeria”, prodana je u šest miliona primjeraka samo u SAD-u.
Andrew Wood (Mother Love Bone)
Sastav Mother Love Bone, objavio je samo jedan dugosvirajući album “Apple” 1990. godine. Debi izdanje izašlo je nekoliko mjeseci nakon što se frontmen Endrju Vud (Andrew Wood) predozirao heroionom.
Nažalost, Vud nije doživio da ubere plodove ovog albuma koji se smatra jednim od najboljih alt rok izdanja 90-ih i jedan od začetnika grunge žanra.
Per “Dead” Ohlin (Mayhem)
Per “Dead” Ohlin iz sastava Mayhem, imao je integralnu ulogu u stvaranju debi albuma “De Mysteriis Dom Sathanas”, koji se smatra jednim od najboljih black metal izdanja svih vremena.
Iako se njegov vokal nije pojavio na albumu, “Dead” je snimao prateće vokale i pisao tekstove za pjesme. Atila Čihar (Attila Csihar) je u to vrijeme bio pjevač u bendu.
“Dead” je izvršio samoubistvo 1991. godine.
Euronymous (Mayhem)
Gitarista Mayhem-a, Juronimus (Euronymous), takođe nije doživio uspjesh koji je pomenuti album doživio.
Desetog avgusta 1993, jedan od članova benda Vikernes došao je u Juronimusov dom, u pratnji Blektorna (Blacktron), tada već pridruženog člana Mayhem-a koji je sa Juronimusom razvijao prepoznatljivi tremolo rif.
O tome šta se dogodilo u kući postoje dvije verzije. Prva, Vikernesova, kaže da je Juronimus njega napao, ovaj ga je ubio u samoodbrani, a brojne rane na Juronimusovim leđima posljedica su njegovog pada na stakleni sto.
Po policijskoj verziji, Vikernes je usmrtio Juronimusa sa 23 uboda po glavi, grudnom košu i leđima zbog ličnih razmirica i prepirke oko prihoda od Burzum izdanja za izdavačku kuću ubijenog.
David Gold (Woods of Ypres)
Dejvid Gold (David Gold), frontmen sastava Woods of Ypres poginuo je u saobraćajnoj nesreći 2011. godine, nakon što je završio snimanje albuma “Woods 5: Grey Skies & Electric Light”. Izdanje govori o smrti i kako svaki pojedinac treba da cijeni drugog dok je živ.
“Woods 5” osvojio je kasnije Juno nagradu za najbolji metal/hard album, te se smatra jednim od najcijenjenih materijala posljednje decenije.
Naslovna fotografija: Wikipedia Commons