Ploča „Bossanova“, treći studijski album kultnih Pixies-a biće uskoro reizdan u luksuznom crvenom vinilnom izdanju, povodom 30 godina od njegovog izlaska, .
Nasljednik albuma “Surfer Rosa” i “Dolittle” cementirao je status bostonskog benda kao heroja alternativnog roka 80-ih i sastava kojeg su kasnije svi navodili kao uzor, od Nirvane do Radiohead–a.
Takođe, donio je novi pomak grupe prema pop zvuku uz naglašen uticaje surf roka, te plasirao hitove “Velouria” i “Dig for Fire”, koji su bend izveli na vrhove top lista širom svijeta.
Album je snimljen u čuvenom Hanza studiju u Berlinu i Čiroki studiju u Holivudu, a posao producenta sjajno je obavio Gil Norton.
Svih 14 pjesama na njemu bile su bile su komercijalni vrhunac orginalne postave grupe u sastavu Blek Frensis (Black Francis), Kim Dil (Kim Deal), Dejvid Lovering (David Lovering) i Džoi Santjago (Joey Santiago).
Povodom ovog značajnog jubileja i objavljivanja ovog rođendanskog izdanja donosimo 10 zanimljivih činjenica o jednom od najuticajnih bendova u istoriji indie roka.
01. Lažna imena
Blek Frensis nije bio jedini u grupi sa pseudonimom. Na prve dvije ploče „Come on Pilgrim“ i „Surfer Rosa“ basistkinja Kim Deal bila je potpisana kao gospođa Džon Marfi ( Ms. John Murphy). Vratila se pravom imenu kada je njen brak sa gospodinom Johnom Murphyjem definitivno propao.
02. Tinejdžer godine
Kad je Frensis stigao u Masačusets, navodno je u lokalnom klubu „Gowanus“ pobijedio u takmičenju za “tinejdžera godine” (Teenager of the Year). Ova titula postala je naziv njegovog drugog i najpopularnijeg solo albuma nakon razlaza grupe „Pixies“.
03. Prijateljstvo sa Dinosaur Jr.
Dok je bio na univerzitetu Masačuesets, Frank Black se družio sa gitaristom Džej Maskisom( J Mascis), koji će postati lider jednako čuvenog benda „Dinosaur Jr“. Bili su na istoj godini kao i Santjago, a najviše zajedničkih tema imali su naravno oko muzike. Njihovi će se putevi u budućnosti ukrstiti bezbroj puta.
04. Porodična investicija
Dok su bili još demo bend Pixies je snimio 17 pjesama u Fort Apaču, a ovaj snimak kasnije je posato poznat kao „Purple Tape“. Frensis je kasnije rekao da je pozajmio od svog oca 1.000 dolara za snimanje. Novac je u svakom slučaju bio dobra investicija pošto je osam pjesama završilo na njihovom prvom izdanju „Come On Pilgrim“
05. Hrišćanski uticaji
Blekova tinejdžerska iskustva sa hrišćanstvom inspirisali su mnoge tekstove na „Doolittleu“. Na primjer, numera “Gouge Away” direktno je zasnovana na priči o Samsonu i Daliji. “Ne možete pogriješiti sa Starim zavjetom”, rekao je kasnije čuveni muzičar. Takođe, kultna numera grupe „Monkey Gone To Heaven’” navodno je zasnovana na hebrejskoj numerologiji prema tvrdnjama svog autora. „Đavo je šest, a Bog sedam? To je zanimljiva činjenica. Ako je činjenica. Nisam išao u biblioteku da to dodatno istražim”, njegov je komentar na ove tvrdnje fanova.