Klasik kineskog režisera Ang Lija, kung-fu spektakl „Pritajeni tigar, skriveni zmaj“(Crouching Tiger, Hidden Dragon ) ove godine slavi tačno 20 godina od svog nastanka.
Iako je na prvi pogled riječ o borilačkom filmu velike iluzije i poetskog pokreta, on je u stvari epska ljubavna priča sa nekoliko međusobno povezanih protagonista, koja je prikazana kao suprotnost priči o pohlepi, izdaji i žudnjom za moći.
Od trenutka kad je izazvao spontani pljesak publike na Filmskom festivalu u Kanu, pa do Oskara za najbolji strani film, fotografiju, muziku i scenografiju, bilo je jasno kako je riječ o ostvarenju koje je otvorilo novu stranicu kinematografske istorije.
Film je doživo ogroman uspjeh u SAD-u i širom svijeta, a svog autora promovisao u veliku režisersku zvijezdu. Takođe, skrenuo je pažnju zapadne javnosti na prilično potcjenjen žanr kineskog borilačkog filma, koji je od smrti Brus Lija uglavnom tavorio u egzotičnim okvirima žanrovskog filma uz ignorisanje kritičara na zapadu.
Povodom ovog jubileja donosimo 10 zanimljivih činjenica sa njegovog snimanja.
10. Književna adaptacija
Film je bio adaptacija četvrtog romana u pentalogiji „Crane-Iron“, ili ciklusu od pet romana, koje je napisao pisac Du Lu Vang (Du Lu Wang) iz tzv. „wuxia“ žanra (kung-fu) i koji su bili jako popularni na kineskom tržištu. Veliki dio priče u ovom ciklusu uopšte nije o glavnim junacima filma Li Mu Baju (Li Mu Bai) i Ju Šu Lien( Yu Shu Lien), tačnije rečeno, oni su u stvari sekundarni likovi koji postaju važni u posljednjim knjigama serijala.
Zanimljivo je da je režiser Li predstavio film glumici Mišel Jen (Michelle Yeoh), koja glumi Lien kao “Sense and Sensibility“ sa borilačkim vještinama”, kako bi je nagovorio da glumi u njemu. Ipak, najbolji opis ovog djela jeste onaj koji je režiser dao nakon osvajanja Oskara “Ovo je moj san o Kini … koja vjerovatno nikada nije postojala”.
09.Velemajstor za akciju
Prvi nacrt scenarija proslijeđen glumcima imao je uvodni dio gdje je pisalo: “U scenariju ćete primijetiti da ni jedna scena borbe nije unaprijed opisana, ali čisto da znate, to će biti najveće scene borbi u istoriji kinematografije“.
Za ovu samouvjerenost autorske ekipe bilo je zaslužno prisustvo legendarnog koreografa i režisera Vu Ping Juena (Woo-Ping Yuen), koji je karijeru započeo starim kung-fu filmovima „Drunken Master“, „Magnificent Butcher“, „Iron Monkey“ „Tai Chi Master“ i drugim, da bi kasnije radio akcione scene u holivudskim produkcijama poput „Lethal Weapon 4“, „The Matrix“ i „Kill Bill“. Kasnije je Li rekao za IndieWire da je zahvalan Juenu što ga je pustio u svoj čudesni svijet filma i da je to bio blagoslov za njega kao autora.