Kada su u pitanju društvene mreže, “Def Jam Recordings” definitivno je broj jedan, iako “Universal” i dalje ima najviše pratilaca na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu i Youtube-u.
Prema podacima, “Def Jam” je prešišao mnogo veće izdavače kao što su “Atlantic”, “Interscope”, “Columbia”, “Warner” i “Republic”. Izdominirali su i na platformi TikTok gdje su od kraja februara dobili preko 150 hiljada pratilaca, te dva miliona lajkova.
“Def Jam” strategija na TikToku je jednostavna: iskoristi sve što ti je ponuđeno. Sa impresivnom bazom izvođača poput Kanjea Vesta (Kanye West), Džastina Bibera (Justin Bieber), Pusha T, 2 Chainz, Tejane Tejlor (Teyana Taylor) i drugih, prilagodili su sopstveni materijal koji će se uklapati u trend kratkih klipova.
“Viralno je nešto što se događa i nije nešto na šta se može uticati, dok većina ljudi misli da je obrnuto. Gledali smo da sopstveni sadržaj prilagodimo trenutnim trendovima, pa smo tako promijenili neke stvari. Imamo mogućnost da pravimo pauze unutar sadržaja kako bi bilo zabavnije, ili da napravimo potpuno novi video, snimajući drugi, dok korisnici mogu da ga sijeku i prave svoje verzije. Samo male promjene u videu mogu da izmijene tok naracije, te tako korisnici imaju ogroman uticaj na to sve”, rekla je Teda Sendiford (Theda Sandiford) iz “Def Jam-a”.
Ako uzmemo kao primjer TikTok video sa snimanja spota pjesme “Easy” Dani Leigh i Chrisa Brown-a gdje njih dvoje pripremaju plesnu koreografiju, vidimo da su momenatlno podstakli korisnike da snimaju svoje verzije. Sam video je pregledan preko tri miliona puta i dobio preko 400 hiljada lajkova.
Plesni izazovi su TikTokov recept za uspjeh izdavačke kuće, a vrlo često i samog autora. Sa limitom od 60 sekundi, ono što će izdavač postaviti je ključno.
“Zaista mnogo razmišljamo o dijelovima pjesama koje ćemo postaviti, da li se može uklopiti u vizuelno, da li je zanimljiv, može li se plesati i još mnogo toga. Nisu uvijek stihovi ili refreni”, dodala je Sendiford.
Dobijanje pažnje korisnika je ključno, a kod TikToka je najbitnije da se što duže zadrže na određenom sadržaju.
Nešto ranije ove godine, Indija je zabranila TikTok i još oko 50 drugih kineskih aplikacija jer, kako tvrde, predstavljaju prijetnju za suverenitet i integritet.
U posljednje vrijeme ova kineska aplikacija doživljava udar iz SAD-a, jer navodno prisluškuje korisnike, te postoje navodi da se privatne informacije dijele ruskim obavještajnim službama.