Pomalo iritirajuće Netfliksovo “ta-da”, koje čujemo uz logo pred početak bilo čega što nam ovaj striming gigant nudi, skoro uvijek zapara uši i korisno je samo zato što imamo vremena da se udobnije smjestimo pred početak. Međutim, moglo je biti mnogo gore…
Potpredsjednik kompanije Tod Jelin (Tod Yellin), otkrio je da je Netflix svojevremeno bio na granici da izabere zvuk meketanja koze umjesto poznatog “ta-da” koji je debitovao 2015. godine. U razgovoru tokom podkasta “Twenty Thousand Hertz”, Jelin je opisao mukotrpni proces stvaranja jednog od “pečata” kompanije. Dizajneri zvuka su u jedan od finalnih prijedloga umiješali nešto “prilično čudno”.
New episode!
#100 | Ta-Dum! It’s Netflix.
The never-before-told story behind the most recognizable sonic logo in the world. Plus, their second sonic logo by @HansZimmer that you may have never heard.
→ https://t.co/etz2omw29Z pic.twitter.com/ohXSgKHHVU
— Twenty Thousand Hertz (@20korg) August 5, 2020
“Htjeli smo da željeni zvuk bude ‘poziv’ koji će stvoriti mikro-tenziju i iste sekunde je neutralisati, i u tom smislu meni se baš dopao jedan zvuk meketanja koze koji su predložili,” priznaje Jelin. “Bilo je smješno, mislio sam da je baš ekscentrično. To smo smatrali našom verzijom (MGM-ovog) lava Lea, i neko vrijeme smo svi navijali za kozu.”
Srećom, koza nije izabrana na kraju, ali je uznemirujuća činjenica da je među brojnim prijedlozima, verzijama i eksperimentima baš ona bila u najužem krugu među ostalim zvučnim efektima koje su pripremili Jelin i dobitnik Oskara za montažu zvuka Lon Bender.
Nastanak prihvaćenog zvuka, biser je za sebe: “U pitanju je kombinacija muzičkog džingla i zvučnog efekta ‘kucanja’ koji je zapravo nastao tako što mi je burma pala i udarila u orman u spavaćoj sobi,” objašnjava Lon Bender. “Malo sam samo “ublažio” tvrdoću toga kao zvučnog efekta, što je rutinska stvar u industriji filmskog zvuka.”
Finalni “ta-da” preko noći je postao jedan od najprepoznatljivijih zvučnih efekata čitave generacije, i može se čuti na početku svakog originalnog Netflix proizvoda u koje striming gigant danas ulaže milijarde dolara. Tačnije, 17.3 milijarde samo za 2020. godinu.
Naslovna fotografija: Netflix Promo