Whitesnake – “Ready An’ Willing” (producent, 1980)
Birč je već radio na nekim od najdražih albuma Dejvida Koverdejla, do trenutka kada je Whitesnake započeo sa radom 1978. godine, tako da je grupa logično izabrala njega kao svog dugogodišnjeg producenta.
Na njihovom trećem studijskom albumu Whitesnake klasični engleskog stil poznat kao ” rockin ‘blues” dostigao je svoj vrhunac i naplatio njihov dugogodišnji trud kroz numeru “Fool For Your Loving”, njihov prvi Top 20 hit u Velikoj Britaniji. Ploča se lijepo otvara sa pomenutih hitom, zatim slijedi “Sweet Talker“, a zatim dolazi i odlična naslovna stvar “Ready An ’Willing” i bilo je jasno da je Koverdejl tada bio u top formi. Poslušajte način kako je Birč snimio njegovo pjevanja na “Carry Your Load” i novoj verziji njegove stare pjesme “Blindman”, i biće vam sve jasno!
Black Sabbath – “Heaven And Hell” (producent, 1980)
Za mnoge puritance Black Sabbath nije prava stvar bez Ozija. Ali za Gizera Batlera (Geezer Butler) album “Heaven And Hell”, prvi rad benda sa bivšim pjevačem “Rainbow” pokojnim Roni Džejms Diom, dobar je kao i prvih pet albuma, koje su snimili sa Ozijem. I u pravu je.
Neoptrećen zadatkom zamjene nezamjenjivog, Dio je pomladio bend koji je bio u fazi opadanja pet godina. Osim regrutacije novog pjevača, druga velika promjena dogodila se dolaskom producenta Birča za producentski pult, prvog autsajdera koji je radio sa Sabbathom u studiju još od Rodžera Bejna (Rodgera Baina) i snimanja ploče “Master of Reality” iz 71. godine.
“Osjećali smo da dovođenje nekoga zaista može pomoći fokusiranju ideja. Roni je preporučio Martina, pošto su već zajedno radili u grupi Rainbow. Ono što je on donio bila je dodatna dimenzija u zvuku pjesma i načinu snimanja bez puno mudrovanja. Brzo smo snimali i cijeli proces je protekao glatko. Bili smo navikli da snimamo sve duže i duže, a stvari nam izmiču sve dalje. Ali ovog puta, bili smo brzi u studiju, što je neosporno bila stvar Birčove vještine., rekao je gitarista Tomi Ajomi (Tony Iommi) u intervju iz 2016.
Blue Öyster Cult – “Fire Of Unknown Origin” (producent, 1981)
Američki sastav Blue Öyster Cult pozvao je birča da bi snimio album “Cultösaurus Erectus” iz 1980. godine, koji je nakon radova sa američkim producentima dočkan mlako od strane publike i kritike. Ipak, njihov nardeni rad “Fire Of Unknown Origin” postavila je ovu kultnu grupu ponovo na vrhove top lista.
Birč je pomogao u balansiranju teških muzičkih dijelova sa lakšim dodirima pop-rocka, hrabro napredujući u 80-e sa zbirkom pjesama koja ima osjećaj SF-usamljenosti “Veteran Of The Psychic Wars“, propadanje ljubavi “Burnin ‘For Vi”, razbijački vatromet rifova “Heavy Metal: The Black and Silver” i vizuelnu histeriju – filma “Joan Crawford”.
Čini se da grupi BÖC reputacija “pametnog hevi metal benda” ponekad pravi problem kod šireg sloja publike, ali u Birčovim rukama to se pretorilo u monumentalni pakao inteligentnih, velikih i bučnih pjesama na jednom mjestu!
Iron Maiden – “The Number Of The Beast” (1982)
Prvi album Brus Dikinsona (Bruc Dickinson) sa Iron Maiden trijumf je Birčove filozofije zvučnog zida.
Nova snaga koju je Brus donio bendu nije se izgubila na Birčovim snimcima. Producirajući njihov prethodni album “Killers” iz 1981. godine, on je shvatio potencijal zamjene pjevača.
“Kad se Bruse pridružio, to je otvorilo ogromne mogućnosti za novi album. Imao sam isti osjećaj na “Number Of The Beast “, kao kad smo radili album grupe Deep Purple “Machine Head”. Bila je to ista vrsta atmosfere, isti takav osjećaj, kao da se ovdje nešto stvarno dobroi veliko događa.” reako je Birč.
Dikinson je potvrdio njegovu izjavu navodeći uticaj koji je Birč imao na ovaj album: „Martin je meni bio guru, a svima u Maiden tada. Cijela stvar bila je samo beskrajno momačko veče. Super smo se provodili, a pjsme su ispadala kao na traci.”
Jedno je sigurno ovaj će se album naći na svakoj listi najvećih hevi metal albuma ikad napravljenih, sa punim pravom jer “ The Number Of The Beast” i dalje silovito udara u glavu poput Muhameda Alija na vrhuncu snage.
Iron Maiden – “Powerslave” (1984)
Birč je igrao glavnu ulogu u uspjehu Iron Maidena tokom ranih 1980-ih, pošto je njegova monumentalna produkcija na pravi način pretočila vizije lidera grupe Stiva Harisa ( Steve Harris) u muziku. Ipak na ploči “Powerslave”, bend i Birč izdali su najambiciozniji album do tada, onaj koji će im pomoći da postanu globalne superzvijezde, iako u tom trenutku to nije djelovalo tako.
“Snimili smo album u studijima “Compass Point” u Nasau. Tih dana neki su se od nas lako gubili u noćnom životu uz alkohol i slične stvari. Jedne noći bio sam sa Martinom Birčom zabavljajući se do tri sata ujutro. Sljedeći dan sam otišao u studio, gadno mamuran, ali Martin je i dalje bio u studiju, radeći kao da prethodnu noć nije pio zajedno sa mnom, a pored njega je sjedio pop pjevač Robert Palmer, koji je živio u blizini studija. Morao sam napraviti svoj solo za pjesmu “Powerslave”, i imao sam bukvalno napada drhtanja i povraćanja, ali samo sam uključio gitaru i počeo svirati. Izvukao sam solo, a Palmer je iz kabine vikao- To je jebeno super!“rekao je gitarista Adrijan Smit o snimanju ovog Maiden klasika.
Naslovna fotografija:Promo/EMI