Svima je san da snime odličan film, ali šta se dogodi kada snimanje pođe po zlu postajući noćna mora za autore a posebno za producente?
Za vas smo izabrali filmove koji su zaista doživjeli i proživjeli pravu noćnu moru da bi uopšte bili snimljeni. Od ličnih sukoba na snimanjima, problemima sa budžetom, nametanje tematika od velikih korporacija pa sve do povreda pa čak i smrti!
“Waterworld” (1995)
Snimanje pod vodom je dovoljno teško, a tek ako snimate post apokaliptični film čija radnja pod vodom – e onda tu dolazi do velikih problema.
Od prvog dana snimanja sve je pošlo po zlu, uragan je uništio komplet set, Kevin Kostner (Kevin Costner) je umalo umro u oluji, jedan dubler je ostao izgubljen nekoliko dana na moru kada je njegov džet ski ostao bez benzina, a drugi je zamalo umro snimajući pod vodom.
Reditelj Kevin Rejnolds (Kevin Reynolds) je dao otkaz prije kraja snimanja i ostavio Kostnera da sam režira do kraja. Film je doživio nevjerovatan krah u bioskopima i izgubio nekoliko stotina miliona dolara. “Waterworld” se često navodi kao razlog zbog koga je Kostner prestao biti pripadnik holivudske elite.
“Cleopatra”(1963)
Probijajući budžet 20 puta više od planiranog, “Cleopatra” je jedan najskupljih filmova svih vremena. Prvi producent je dao otkaz nakon probijanja budžeta za pet miliona dolara. Elizabet Tejlor (Elizabeth Taylor) je imala “nenormalne” zahtjeve, počev od toga da je u jednom trenutku željela da snimanje nastave u Rimu, pa je ekipa morala u tom gradu da ponovo namjesti cijelu scenografiju.
Naravno, na snimanju je započela i aferu sa Ričardom Bartonom (Richard Burton) koja je donijela mnogo neželjenog publiciteta.
Nakon dvije i po godine snimanja, napokon je završen, ali nikako nisu mogli da pokriju troškove snimanja.
“Fitzcarraldo” (1982)
Režiser ovog filma Verner Hercog (Werner Herzog) je imao posebnu viziju što se ovog filma tiče, a ništa ga nije sprečavalo da istu i ostvari. Tako je natjerao cijelu ekipu na setu da blago podigne brod težak 320 tona kako bi dobio što realističniji prikaz nasukanog broda.
To je dovelo do težih povreda tri člana ekipe. Prvobitni glavni glumac Džejson Robar (Jason Robards) se razbolio na polovini snimanja, pa je Hercog glavnu rolu dodjelio Klausu Kinskom (Klaus Kinski), iako je prethodno sa njim imao fizički sukob na snimanju filma “Božji bijes”.
Ni njihova druga po redu saradnja nije prošla ništa bolje, pa je režiser čak optuživan da je pokušao da unajmi ubicu koji bi izvršio atentat na Kinskog, što je on kasnije demantovao.
“Jaws” (1975)
Snimanje Spilbergovih “Ralja” nije imalo baš sjajan početak, s obzirom na to da je prva klapa pala, a da scenario još uvijek nije bio gotov!
Poznati režiser nije želio da scenario bude identičan kao u istoimenom romanu Pitera Benčlija (Peter Benchley), što je dovelo do silnih prepravki. To je bio tek početak problema za režisera, s obzirom da su ga zatim na kastingu odbili Robert Duval (Robert Duvall) i Džon Vojt (John Woit), koji su bili prva dva pika za glavnu ulogu.
Pored toga, ekipa je imala problema sa mehanizmom koji je pokretao vještačku ajkulu, a Robert Šo (Robert Shaw) nije podnosio Ričarda Drajfusa (Richard Dreyfuss), što je izazvalo silne probleme i rezultovalo kašnjenjem filma od čak 100 dana, i probijanjem budžeta za pet miliona dolara.