Striming servis „Netflix“ danas je objavio da će 14. oktobra prikazati dokumentarni film o grupi Blackpink pod nazivom „Light Up The Sky“.
Nakon što se muška K-pop grupa BTS singlom „Dynamite“ nedavno pojavila na broju jedan Bilboardove top ljestvice kao prva južnokorejska grupa kojoj je to uspjelo, njihovim stopama krenula je ženska K-pop grupa Blackpink.
Iako njihovo debi izdanje, nemaštovito nazvano „The Album“ izlazi tek 2. oktobra Blackpink su jedna od najpopularnijih grupa u Južnoj Koreji čiji spotovi broje stotine miliona pogleda na kanalu YouTube.
Album su najavile singlovima „How You Like That“ i „Ice Cream“ na kojem su sarađivale sa Selenom Gomez i numerom „Sour Candy“ koja je duet sa pop zvijezdom Lady Gagom.
Koliko je grupa Blackpink popularna govori podatak da je spomenuti singl „How You Like That“ u 24 sata pogledan preko 86 miliona puta čime je bio oboren svijetski rekord u pregledima za 24 časa.
Blackpink su postigli veliku međunarodnu slavu kada su prošle godine postali prvi južnokorejski girl bend koji je nastupio na festivalu Koačela (Coachella).
Pomenuti dokumentrac u režiji Karoline Suh (Caroline Suh) bavi se karijerom ove ženske K-pop grupe, objašnjava kako je za nekoliko godina sastav od četiri nepoznate djevojke sa Dalekog istoka postao globalni fenomen.
Sam K-pop je nastao u Južnoj Koreji, te je kao muzički žanr popularnost počeo sticati tokom 90-ih godina sa pojavom agencije “S.M. Entertainment” 1995. godine koja je pokrenula lavinu prvih girl i boy bendova, da bi u današnje vrijeme ovaj dalekoistočni muzički žanr postao pravi globalni industrijsko-muzički fenomen.
Sama osnova žanra bazirana je na naglašenoj vizuelnoj estetici i visokostilizovanom imidžu kao najvažnijim elementima. Isprazni pop hitovi sa zaraznim melodijama, živopisnim stilom, jakim audio-vizualnim elementima, upečatljivim modnim pečatom i plesnom koreografijom, videospotovi visoke produkcije i specijalizovana estetika u izgledu samih izvođača i grupa, najznačajnija su osobina ovoga žanra. Čini ga kombinacija mnogih žanrova, od elektro popa, repa, roka, popa, trepa i R&B-a, a sve navedeno dovelo je do stvaranja brojnih subkulturnih grupa među fanovima.
Iza ovih novih talenata stoji brutalna mašinerija koja kontroliše njihove karijere uz višegodišnje obuke na kojima se uvježbavaju, kako vokalno, po pitanju koreografije, sviranja instrumenata, tako i učenja i po nekoliko jezika tokom obrazovanja.
Treninzi su višesatni i prolaze ih svakoga dana, radi se na usklađenosti i što boljim koreografijama, dok se sami izvođači, htjeli to ili ne, moraju prepustiti svojim agencijama koje paze na svaki njihov korak s obzirom ne to da su vezani vrlo strogim ugovorima.
Tamnija strana K-Pop fenomena jeste brutalno iskorištavanje ovih mladih zvijezda od strane pohlepnih agencija i menadžera, brojni problemi sa zavisnošću i despresijom, seksualno zlostavljanje, odsustvo privatnog života, te vrlo visoka stopa samoubistava među njima.
Naslovna fotografija: Netflix