Od početka karijere Metallica je uvijek eksperimentisa sa dizajnom albuma, koristeći slike koje najbolje odgovaraju temama i raspoloženju njihove muzike.
U intervjuu za magazin „Maxim“ 2018. godine, bubnjar Lars Ulrih (Lars Ulrich), uvijek njihov najiskreniji član, istakao je važnost vizualnog aspekta njihove estetike od čuvenog loga grupe do majica uz brojne uticaje visoke umjetnosti na njega i ostale članove grupe..
“Ono što me pokreće je savremeni dizajn, dizajn 50-ih, skandinavski, danski, rad umjetnika poput Arne Jakobsena, puno minimalističkih stvari, tipa japanski minimalizam. Donosim vlastitu vizuelnu estetiku svojoj muzici, umjetničkim djelima, majicama, piću, scenskim predstava i to postaje neka vrsta balansiranje između različitih kreativnih sila. ”
Ipak, bez obzira na umjetničke pretenzije njihovog pričljivog bubnjara, nemaju sve naslovnice njihovih albuma uticaje akademske umjetnosti: povremeno koriste jeftine omote kako bi prikazali svoj smisao za humor – poput naslovnice albuma obrada „Garage Inc.“ iz 1998, sa članovima odjevenim poput mehaničara, a ponekad upotrijebe dizajn bez dizajna, kao na skoro potpuno crnoj naslovnici koja krasi njihov istoimeni album iz 1991.
U svakom slučaju ovdje donosimo priče koje stoje iza omota 13 studijskih izdanja ove legendarne hevi metal grupe.
01.“Kill ‘Em All“ (1983.)
Metallica je svoj debi album željela da nazove „Metal Up Your Ass“ i od umjetnika Stivena Gormana (Stephen Gorman) naručili su dizajn omota koji je taj naslov ilustrovao doslovno.
Nakon što je menadžer Džoni Zazul (Jonny Zazula) odbacio tu ideju, ističući da ne bi imali šanse za unošenje ploče u trgovine, bijesni basista Klif Barton (Cliff Burton) pokrenuo je antikoroporacijusku pobunu, a posljednje tri riječi njegove tirade bile su “ubij ih sve”, što je Lars Ulrih odmah prepoznao kao savršen novi naslov za ploču.
Osim što je slučajno dao ime albumu Barton je dao i novu ideju za omot. Spomenuo je nešto o želji da na naslovnici bude krvavi čekić, pošto je on stalno nosio čekić sa sobom gdje god je išao.
“Klif je u torbi uvijek imao čekić, kojim je povremeno uništavavo stvari … uglavnom svlačionice”, rekao je kasnije gitarista Kirk Hemet ( Kirk Hammett). Prvobitni dizajn sačuvan je za popularne majice grupe u prvoj fazi karijere.
02. „Ride the Lightning“ (1984)
Osjednutost horor romanima gitariste Kirka Hemeta nadahnula je naslov i omot drugog albuma grupe. „Ja sam bio taj koji je uočio frazu ‘Ride the Lightning‘ čitajući knjigu ‘The Stand‘ pisca Stivena Kinga (Stephena Kinga) u pauzi snimanja.
Ostala mi je u glavi, pa sam je zapisao i rekao Džejmsu. On je bio oduševljen i tako je ona poslužila kao inspiracija za omot. Izraz je preuzet iz pesimističnog pravnog savjeta koji advokat daje svom klijentu kad pita šta će se dogoditi ako izgubi svoju privlačnost: ‘Why, then you go on to Death Row at state prison and just enjoy all that good food until it's time to ride the lightning.'”
03. “Master of Puppets” (1986.)
Na redu za smišljanje naslovnica bio je frontmen Džejms Hetfild ( James Hetfield) koji je osmislio koncept naslovnice za njihovo remek-djelo “Master of Puppets” iz 1986. godine. Prateći temu pjesme o opasnostima ovisnosti, pružio je skicu umjetniku Donu Brautigamu. Pokazivao je ruke i žice nevidljivog lutkara povezanih sa poljem punim krstova, a ostalo je legenda.
04. “The $5.98 E.P. – Garage Days Re-Revisited” (1987)
Ovaj na brzinu snimljeni EP sa pet neobaveznih obrada verzija klasičnih hard rock, metal i punk bendova (uključujući Killing Joke, Misfits i Budgie) – pomogao je bendu da nastavi s radom nakon smrti basiste Klifa Bartona. Naslovnica je u skladu sa lo-fi konceptom i sadrži fotku novu postave sa basistom Džejsonom Njustedom ( Jasonom Newstedom). Četvorka stoji zbijenih redova i zuri u kameru, uz groznu HM pozu i još groznije frizure iz 80-ih. Ipak, krila je materijal koji je najavljivao oproštaj grupe od underground trash metal faze i ulazak na stadione širom planete.