Pojavom novih tehnologija možda se očekuje da će se njihovi prethodnici izgubiti, ali to nije slučaj s crno-bijelim filmovima.
Uprkos širokom spektru mogućnosti koje su danas dostupne filmskim stvaraocima, jednobojni izgled i dalje privlači , a korejac Bong Jon-Ho (Bong Joon-ho) nedavno je u crno-bijeloj tehnici objavio svoj Oscarom nagrađeni film “Parazit”.
Snimanje crno-bijelog filma danas je vrlo proračunat izbor. Velika većina snima se u boji, a zatim pretvara u monohromatski u postprodukciji. Ovaj postupak je jeftiniji od korištenja crno-bijelog filma i eliminiše neke poteškoće koje takav film može stvoriti oko kvaliteta slike i osvjetljenja.
Izabrali smo 10 najzanimljivijih crno-bijelih filmova snimljenih u ovom milenijumu, iako je kompletan izbor bio daleko bogatiji, nego što se pretpostavlja.
01. “Cold War”t (2018.) – Pawel Pawlikowski
Muzika je u središtu ove ljubavne priče smještene u Poljskoj, Jugoslaviji i Francuskoj jer su se dvoje ljubavnika rastali i ponovo sastali kroz vrijeme i granice.
Zasnovan na priči o vlastitih roditelja ” Hladni rat” prati Mazowsze, poznati poljski folklorni ansambl osnovan tokom sovjetskih vremena. Reditelj Pavel Pavlikovski (Pawel Palikowski) odlučio je crno-bijelo snimati kako bi uhvatio ambijent Poljske 1950-ih i 1960-ih, koju je opisao kao “tako sivu”. Nedostatak boje takođe omogućava da je fokus na burnu i nježnu vezu protagonista, bez obzira na vrijeme ili mjesto gdje se nalaze.
Na ceremoniji Američke akademije za film 2018. “Hladni rat” je nominovan za Oskara za najbolji film na stranom jeziku, ali je zanimljivo izgubio od “Rome” režisera Alfonsa Kuarona ( Alfons Cuarón), koji je takođe napravljen u crno-bijeloj tehnici.
02. “Nebraska” (2013.) – Alexander Payne
U dirljivoj komičnoj drami Aleksandra Pejna (Alexander Payne) stariji muškarac kojeg glumi Brus Dern (Bruce Dern) i njegov sin (Will Forte) voze se od Montane do Nebraske kako bi prikupili sumnjivu nagradnu igru vrijednu milion dolara. Usput putuju očevim rodnim gradom, provodeći vrijeme sa širom porodicom dok se sin pokušava povezati s ocem. Korištena naturalistička rasvjeta daje filmu ispran izgled, ispunjavajući sjetu svakodnevnog života u oskudnim gradićima i farmama koje čine Srednji zapad.
Brus Dern i Džun Skib (June Squibb) – koja glumi njegovu suprugu – dobili su nominacije za Oscara. Bilo je to prvo nominovanje za Brusa, tada 84-godišnjaka, kojeg je film nakon decenije bacio u središte pažnje kao manje poznatog sporednog glumca.
03. “Blancanieves” (2012.) – Pablo Berger
Visoki kontrast i velika drama obiluju verzijom slavne “Snježane” režisera Pabla Bergera. Film “Blancanieves” prenosi bajku u Španiju 1920-ih, gdje kćer toreadora dolazi pod okrilje njene opake maćehe nakon niza nesreća. Izbjegava pokušaju atentata kako bi je uhvatili neki “patuljci” koji nastupaju kao putujući bikovi. Ubrzo, djevojčica prati očeve korake u areni za bikove.
Ovdje je Snježana manje zvijezda filma, ali se zato ističu njeni “patuljci” i Maribel Verdú, koja izgleda kao da svoj život provodi u ulozi opake maćehe. Nijemi film uključuje bučnu flamenko muziku, a nastajao je gotovo deceniju. Izdanje je podstaknuto uspjehom filma ‘The Artist” godinu dana ranije.