Nati Peluso (Nathy Peluso) je argentinska pjevačica i kantautorka, sa rezidencijom u Barseloni. U svijetu latino muzike i na španskom govornom području, poprilično je poznata.
Jedan od njenih novih singlova “Buenos Aires” bio je čak nominovan za Latin Grammy, a ujedno se nalazi kao promo albuma “Calambre”.
Pored “Buenos Aires”, singlovi koje je ranije izdala su “SANA SANA” i “Business Woman”, za koje ima i video spotove. Ovo je treći studijski album pjevačice, a ranije je imala izdanja “La Sandunguera” i “Esmeralda“.
Na ranijim izdanjima, Nati je već utvrdila prepoznatljiv način pjevanja i kombinaciju hip-hopa sa soul muzikom. Ono što je napravilo još veću distinkciju između nje i drugih izvođača je specifičan frejzing i način pjevanja. Mnogi se muče da razumiju stvari koje pjeva, iako govore njen jezik (španski).
Mi na to samo možemo sleći ramenima i zaključiti da je danas inovativno i novo ako se riječi ne razumiju. Pored želje da se bude orignialan vjerovatno postoji još neka potreba za drgačijim frejzingom. To nas tjera da obratimo više pažnje na riječi i da pomnije slušamo pjesmu.
Na albumu se nalazi 12 pjesama, a većinski producentski posao je odradio Rafael Arcaute, argentinski muzički producent. Pored Nathy, kao autor na numerama, pojavljuje se i Pedro Campos (ne fudbaler).
Na numeri “Sana-Sana”, Peluso koristi svoju oštru igru riječima da bi podbola ekonomski disparitet, sa stilom – a u spotu koji režira Nicotine, možemo da je vidimo kako elegantno izvodi pjesmu u skupocjenim kostimima Kavalija, Prade i Žan Pol Gotjea.
“Buenos Aires” je britka R&B pjesma, savršena za noćnu vožnju, koja se utapa u paradoksalnu usamljenost svojstvenu metropolama. Peluso se zvukovno poziva na Notorious BIG-a, Snoop Dogg-a i 50 Cent-a, a nostalgičnim bitom okreće ploču hiper-maskulizovanom aspektu hip-hopa i od sebe pravi opaku zvijer ženske samostalnosti.
“Delito” i “Trio” uranjaju u Pelusinu zaljubljenost u R&B devedesetih, poput Missy Elliott i Beyonce, dok obje trake obiluju sporim, perkusivnim bitovima koje presijecaju srcobolja i žudnja.
“Sugga” se oslanja na prostranu pop kulturu. Na numeri je radio Michael B. Nelson – raniji saradnik Princa. “Puro Veneno” je snimljena sa salsa bendom u Porto Riku, tokom pandemije dok je Peluso bila u Španiji. U pitanju je prelijepa salsa numera prepuna njene opsesije Rej Baretom i Vilije Kolonom.
Tango-bolero u kontrastu sa hip-hopom na “Agarrate” je samo jedna od mnogih numera na kojoj Peluso miksa žanrove. Sve vrvi od strasti, svestranosti i talenta.
“Calambre” ne samo da je vjeran ranije postavljenom zvuku Nati Peluso, već je i nadogradnja na postojeće pjesme. Čujemo puni potencijal njenog glasa i dobro poznate ritmoive i melodije, ali u potpuno novom ruhu.
Širok spektar različitih likova koji nastanjuju njezin duh, dolaze do izražaja kroz vokal, gdje Nati iz pjesme u pjesmu zvuči drugačije dok istovremeno nudi izuzetnu ranjivost i strast pri izvođenju.
Za kraj vas ostavljamo sa njenim citatom i izvedbom “SANA SANA” u Colors Studiju.
“Moja karijera je zabava, ne samo muzika. Ja sam ta koja izaziva šok, strast, sreću šta god da je u pitanju, jer želim da prodrmam ljude u njihovoj utrobi tako da se ne mogu kontrolisati”.
A ispod možete vidjeti kako Nati savršeno gubi kontrolu: