Prije šest mjeseci, tačnije u aprilu, striminig eksperiment nazvan “Quibi”, započeo je svoj razvojni put koji se na opšte iznenađenje završio katastrofalno!
Naime, ambiciozni projekat težak gotovo dvije milijarde dolara i prepun velikih holivudskih zvijezda koje su pristale učestvovati trebalo je da postane konkurencija velikim igračima kao što su “Netflix”, “Amazon”, “HBO Max”, “Disney+” i “Apple TV+”.
Ideja je na prvi pogled bila jednostavna – promijeniti način na koji uživamo u striming sadržaju. Primarna platforma bili su mobilni uređaji, a sadržaj je takođe bio prilagođen i dolazio u “manjim zalogajima” kao što i sam naziv servisa sugeriše (Quibi ili Quick Bites).
Svoje projekte su osim glumica i glumaca dobili i poznati sportisti i selebritiji, a radi se o ideji koosnivača DreamWorks Animationa, Džefrija Kacenberga (Jeffrey Katzenberg) i bivše izvršne direktorice Hewlett-Packarda Meg Vitman (Meg Whitman). Dvoje milijardera imalo je podršku Holivuda i Silikonske doline, ali ne i publike koja je bila presudna za ovo lansiranje.
Početkom aprila platforma je krenula sa radom, a od tada ih prati niz problema. Osim što nisu dobili očekivani broj pretplatnika, napustili su ih izvršni direktori. Kacenberg je za sve javno počeo kriviti pandemiju, a broju pretplatnika nije pomogao ni probni besplatni period od 90 dana. Na to treba da se doda i da je platforma pokrenuta samo u SAD-u i Kanadi što takođe utiče na broj pretplatnika.
S druge strane, malo je ko vjerovao da je ovo poslovni zicer, jer ipak je bilo više onih koji su bili uvjereni da će ovo biti promašaj.
U samo sedam dana nakon što se pojavio, “Quibi” je ispao sa liste 50 najskidanijih aplikacija, a do kraja maja privukao je tek nešto više od milion i 500 hiljada aktivnih korisnika.
Sve je to malo u poređenju sa 50 miliona pretplatnika koje je privukao takođe novi “Disney+”, a da ne govorimo o 183 miliona globalnih korisnika koje ima “Netflix”.
To je, naravno, izazvalo probleme sa finansijama, što je na kraju eskaliralo gašenjem kompanije. Samo šest mjeseci nakon pokretanja kompanija nije pronašla kupca. Prema izvještaju “Wall Street Journala“, prvi čovjek platforme Kacenberg je u srijedu nazvao investitore kako bi im rekao da se “Quibi” gasi.
Do toga je došlo nakon što je firma koju je “Quibi “angažovala prikupila 1,75 milijardi dolara sredstava, uključujući velike medijske kompanije kao što su “Disney”, “NBC”, “Universal” i “Warner Media”, a jedan od prijedloga bio je da Quibi smanji svoje gubitke i zatvori kompaniju, što je na kraji i urađeno.
Osim toga, počelo se pisati i o neslaganju Kacenberga i Vitmanove što je izazvalo i mnoge otkaze, a nisu pomogli ni suludi honorari kao što je onaj od šest miliona dolara isplaćen Risi Viterspun (Reese Witherspoon) za naraciju šestominutnih epizoda dokumentarne serije “Fierce Queens”.
Osim toga, serije i filmovi su grozno prihvaćeni, a Kacenberg je za sve krivio pandemiju. Realno, dokumentarac o ženkama geparda i o tome što iz toga možemo izvući o pravima žena, sve je samo ne sadržaj koji zanima masovnu publiku. Ovo je jednostavno rezultat lošeg izbora sadržaja.
Da stvar bude gora, koncept kratkih epizoda već je implementiran u postojećim striming platformama, a potrpati gomilu slavnih koji nemaju šta raditi u loše napisanim serijama i emisijama nije dobar način da se nametnete na tržištu. Tim više jer Instagram, Twitter, YouTube i TikTok imaju vlastite zvijezde kratkog formata, a uz to su besplatni.
Naravno, dio krivice pada i na pandemiju, ali prvenstveno u kontekstu toga da su ljudi češće zatvoreni i manje koriste mobilne uređaje, a češće klasične metode konzumiranja filmova i serija u zatvorenom prostoru.
Naslovna fotografija: Quibi Promo