04. “May The Devil Take You”
Kombinujući indonezijski seting sa kultnim serijalom “The Evil Dead” film “May The Devil Take You” je specijalan film za sve fanove internacionalnog horora. U ostvarenju Alfie spozna, od umirućeg oca, da će Đavo doći da naplati dug koji je porodica napravila.
Sa neprestanom količinom krvi, blata i drugih odvratnih tekućina koje jedna osoba može da napravi, Timo Tjahjanto koristi svoj režiserski talenat da pametno oda omaž Semu Rejmiju (Sam Raimi) i njegovom ekspresivno pretjeranom horor stilu.
Slično njemu i Tjahjantova mogućnost da održi nivo energije kroz krv fizički naporne performanse glumaca, stvarno je zadivljujuć.
05. “Impetigore”
Indonezija je na listi sa još jednim naslovom, “Impetigore”. Priča se vrti oko žene koja se zove Maya i kojoj je očajnički potreban novac . Kada otkriije da je nasljedila veliku porodičnu kuću u zabačenom selu misli da je riješila svoje probleme. Njeno nasljedstvo i povratak u selo postaju opasni kad seljani pokušaju da je ubiju, da bi skinuli prokletstvo koje ih prati godinama.
“Impetigore” je još jedan primjer inteligentnog i sofisticiranog shvatanja saspensa koje proizilazi iz horor žanra. Umjesto da se oslanja na pogrešno postavljene prepade i zastarjele horor trikove, Joko Anwar primjenjuje koncept – kvalitet prije kvantiteta. Nakon uzbudljive početne scene, užas u filmu se pokazuje kroz suptilnu jezivost, radije nego akciju. Mnogo puta u filmu, predmeti ili figura u pozadini daju naznake postojanja, samo na trenutak. Gledaoci možda nisu svjesni toga, ali kad postanu, užas je veći.
“Impetigore” je dobro izgrađen, spori horor koji uspješno cilja na dugoročnu jezivost.
06. “Svaha The Sixth Finger”
Dijelom religijski horor, drugim dijelom “whodunit”, ovaj film drži publiku uključenu do samo kraja. Film prati pastora Parka dok radi na razotkrivanju korumpirane religijske skupine.
Kada Parka unajme da se raspita oko kulta “Deer Mount” policijski kapetan Hwang uključuje se u istragu ubistva koje je možda počinio član kulta.
Uz pomoć režisera Jae-hyun Jang-a, film uspješno naviguje kroz mnoštvo narativa i preokreta. Sasvim sigurno je zaključiti da je Parkovo putovanje fokus i da je mnogo mesnatije od ostalih linija priče.
Ambiciozan film koji će zadovoljiti potrebe publike zbog strukture priče, straha koji izaziva i nepredvidivih događaja.
07. “Gonjiam: Haunted Asylum”
Film koji zna kako upotrijebiti “found footage” na svoju korist. Priča je o horor ekipi iza horor web serijala, koja odluči da istraži napuštenu mentalnu bolnicu. Uskoro skupina postaje dio noćne more dok shvataju da je bolnica puna duhova, koji nikad nisu napustili zgradu.
Dok slični filmovi poput “Paranormalne aktivnosti” i “Vještice iz Blera” postižu horor prespektivom iz prvog lica, za pretpostaviti je da će u moru sličnih filmova, ovaj podbaciti. Srećom Yoon Byung-Ho-ova kamera i Jung Bum-ova režija koriste “found footage” format da bi stvorili nevjerovatno jezivu atmosferu.
Način na koji tama u hodnicima bolnice izgleda kao da je beskrajna i duboka, ili kako se prijeteće sijenke prelamaju, pa čak i kada su kadrovi svijetli, čini da u njima nema utjehe.