04. “Fist of Fury” (1972.)
Uticaj jednog glumca na Tarantina mogli ste zapaziti u filmu “Once Upon a Time in Hollywood“, a Uma Turman (Uma Thurman) nosi njegov žuti kombinezon iz filma “Game of Death”. Legendarni Brus Li (Bruce Lee) je ikona kung fu žanra i Tarantino to dobro zna.
Tokom kratkog rada u filmskoj industriji, pokazao je svoje vještine u mnogim filmovima, kako u Hong Kongu, tako i u SAD-u. Inspirisao mnoge u filmskoj industriji i svijetu borilačkih vještina, a njegovo nasljeđe i dalje živi nakon njegove smrti.
Sa Tarantinovom ljubavlju prema hongkonškoj kinematografiji prirodno dolazi i ljubav prema Brus Liju i naravno to voli pokazivati u svojim filmovima putem mnogih omaža. Jedan od njih, dolazi ravno iz “Fist of Fury“-a, a iskorištena je u sceni kada se Nevjesta bori protiv jakuza iz ekipe “Ludih 88”.
Orginal prati lika po imenu Čen (Chen), dok se vraća kući u Šangaj kako bi se vjenčao, a pri tome saznaje za smrt svog učitelja. Tokom sahrane, pripadnici japanskog dođoa maltretiraju prisutne, a Čen se jedini zauzima za svoje sunarodnike. Kad otkrije da su Japanci odgovorni za smrt njegovog gospodara, odlučuje se osvetiti i istovremeno braniti čast potlačenih Kineza. Vrhunska akcija, jak nacionalni naboj i originalni borilački stil, pretvorili su film u super hit, a Brusa u zvijezdu za sva vremena.
05. “The Five Venoms” (1978.)
Još jedna inspiracija Tarantinu i još jedna inspiracija spomenutoj rep ekipi Wu-Tang i mnogim drugim likovima u pop kulturi.
“The Five Venoms” prati učenika borilačkih vještina po imenu Jang Di (Yang De) koji mora pobijediti zlikovce među pet prethodnih učenika svog gospodara. Svi stari učenici vješti su u jedinstvenom borbenom stilu, od kojih je svaki dobio ime po životinji: zmiji, škorpionu, stonogi, žabi i gušteru.
Jang je naučio sve ove stilove, čineći ga majstorom dostojnim suočavanja sa svima njima. Radnja nikad ne postaje dosadna, jer se neprestano prebacuje između ovih pet različitih stilova borbe koji su nevjerovatno dobro koreografisani.
Pored izvrsne akcije režiser Čen Čang (Cheh Chang) uspio je izgraditi svijet od kojeg ne možete skrenuti pogled zahvaljujući fantastičnom produkcijskom dizajnu i kostimima.
Film je dao Tarantinu inspiraciju za odred ubica “Deadly Viper Assassination Squad”, a takođe je koristio nekoliko zvučnih efekata, koji su se čuju u njemu. Tarantino je na kraju svog filma stavio logotip slavnog studija “Shaw Brothers“, koji stoji iza “The Five Venoms” i brojnih drugih klasika ovog žanra.
06. “Iron Monkey” (1993.)
“Iron Monkey” mogao bi biti prvi film na ovoj listi kojem Tarantino nije dao omaž u filmu, “Kill Bill”, iako se naslov spominje u kratkom dokumentarnom filmu “The Making of Kill Bill”.
To ne znači da ga ne voli, jer ga sigurno voli. Na kanalu YouTube postoji 9-minutni video kako govori o tome, ali što je još važnije, radio je kao producent za američko izdanje filma, stoga je to vrijedno drugo mjesto na listi za redatelja Juen Vu Pinga.
Film dijeli sličnosti s popularnim junacima Zoroom i Robinom Hudom, jer “Iron Monkey” takođe krade od bogatih da bi pomogao siromašnima. Kad jednog dana pokrade zlog guvernera, ovaj naredi njegovo hapšenje. Iako Ju Rong Kvong (Yu Rong-Kwong) igra glavnu ulogu, nema dileme da je glumac Doni Jen (Donnie Yen), taj koji krade šou kao Vong (Wong ), borilački majstor koji je uhapšen, jer se sumnja da je on pomenuti lopov .
Kada korumpirani guverner shvati da Vong nije Gvozdeni majmun, on drži Vongovog sina kao taoca, da bi ovaj uhapsio pravog lopova, što se ispostavi kao velika greška jer oni udruže snage protiv guvernera, a film dobija fascinatano kinetičko ubrzanje.
07. Shaolin Soccer (2001.)
Režiser, scenarista i glumac Stiven Čou (Stephen Chow) dobija konstantno pohvale od Tarantina, koji je Stivena nazvao “jednim od najsmješnijih komičara u bioskopu” i “najboljim hongkonškim glumcem”.
Sa svojim najpopularnijim filmovima “Shaolin Soccer” i kasnije “Kung Fu Hustle“, Čou se proslavio u žanru borilačkih vještina 21. vijeka.
“Shaolin Soccer” je blesav, smiješan i otkačen jer koristi sve stvari koje nam često padnu na pamet kod filmova borilačkih vještina, ali je osvježavajuće jer to koristi za igranje fudbala. Čou glumi Singa majstora Šaolin kung fu-a posvećenog promociji ove vještine u svijetu, a kad upozna legendarnog fudbalera Funga, odluči koristiti fudbal za promociju kung fu vještine.
Zajedno sa starim prijateljima, koji su svi vješti u borilačkim vještinama, on formira tim kako bi se pridružio Hongkonškom Kupu. Zahvaljujući sjajnim komičnim borilačkim vještinama u kombinaciji s vrhunskim vizualnim efektima, “Shaolin Soccer” zaista je nešto posebno u ovom žanru.
Zajedno sa jednako sjajnom “Kung Fu Hustle”, moglo bi se sigurno reći da je to jedan od najboljih kung fu filmova iz ovog vijeka.