U istoriji sedme umjetnosti oduvijek je bilo teško pomiriti ukus publike, kritike i Akademije za film, ali to nikad nije bilo izraženije nego u ovom vijeku.
Kao što je to često slučaj, kritičari hvale “ozbiljne” filmove, istorijske biografije ili angažovane drame, koje najčešće kupe Oskare, a širokoj publici često su previše “dosadni” ili preoozbiljni za uživanje uz kokice.
Ti su filmovi obično periodični, ozbiljne introspektivne drame ili neka vrsta emocionalno-manipulativne priče koja cilja slabe tačke publike. Kritičari vole dobro napravljen i ispričan film, teške teme i snažne poruke, dok publika obično želi dobru zabavu, bez viška crnila i političkih poruka.
Ipak, ponekad i suprotni ukusi naprave dogovor i usaglase se oko vrijednosti nekog filma. Neki oskarovci probijaju barijeru između kritičara i publike, što završi međusobnim skladom oko ocjena kritike, gledanosti kod publike i osvojenih nagrada.
Ovo su neki od tih filmova, koji su uspjeli pokupiti Oskare u ovom milenijumu, a da je publika, ako je suditi po sajtu IMBD, bila jako zadovoljna u bioskopu.
10. „Chicago“ (2002) -6 Oskara- ocjena 7.1
Mjuzikl „Chicago“ je bio veliki miljenik kritike, ali sudeći po njegovom mlakom 7.1 IMDb rezultatu, publika se jednostavno nije mogla povezati sa njim na istom nivou. Ipak, to je bio veliki hit na blagajnama, zaradivši 306 miliona dolara širom svijeta.
Nominovan je za zvjezdanih trinaest Oskara, a kući je odnio šest, što ga je učinilo velikim pobjednikom večeri. Njegovi trofeji uključuju najbolji zvuk, montažu filma, kostimografiju, umjetničku režiju, sporednu glumicu Ketrin Zeta Džons (Catherine Zeta-Jones) koja igra Velmu Keli (Velma Kelly) i priželjkivani Oskar za najbolji film.
Tačnije, postao je prvi mjuzikl u više od 30 godina koji je osvojio Oskara za najbolji film, posljednji put se to desilo 1968. godine.
09. “The Aviator” (2004.) -5 Oskara -Ocjena 7.5
U očima šire publike, “Avijatičar” (The Aviator) je možda jedan od filmova velikog Martina Skorsezea (Martina Scorsesea) koji je najviše promakao ispod radara.
Biografski film koji se odnosi na legendarnog milijardera, filmadžiju, plejboja i avio konstruktora Hauarda Hjuza (Howard Hughesa) zaradio je pomalo razočaravajućih 213 miliona dolara, što je nedovoljno u odnosu na veliki budžet od 110 miliona dolara.
Ali to je bio veliki hit kod glasača Akademije, dobivši jedanaest nominacija na 77. dodjeli Oskara. Na kraju je osvojilo pet – najbolju montažu, kostimografiju, umjetničku režiju, kinematografiju i sporednu glumicu za Kejt Blanšet (Cate Blanchett) koja je igrala legendarnu holivudsku divu Ketrin Hepebern (Katharin Hepburn).
08. “The Hurt Locker (2008)-6 Oskara – Ocjena 7.6
Kultna autorka Ketrin Biglou (Kathryn Bigelow), jedna je od režiserki sa respektabilnom filmografijom, koja seže sve do 1981. godine i jedna od rijetkih žena u 1. režiserskoj ligi Holivuda.
No, ratna drama “The Hurt Locker” 2008. godine napokon joj je donijela poštovanje Akademije i kritike. Film je postigao umjeren uspjeh kod prosječnih filmofila, zaradio je nešto manje od 50 miliona dolara i dobio solidnih, ako ne i spektakularnih, 7,6 na IMDb za jedan prilično brutalan i težak ratni film.
No, bio je to veliki film 82. dodjele Oskara, koji je osvojio devet nominacija i šest pobjeda. Tu spadaju najbolja montaža i miksanje zvuka, montaža filma, originalni scenarij, najbolja režija za Biglou kao prvu ženu režisera u istoriji i najbolji film. Pobjeda režiserke, bila je posebno važna, jer je pobijedila svog bivšeg supruga Džejmsa Kamerona (Jamesa Camerona) i njegovog razbijača bagajni, “Avatara”.