Fanovi mjuzikla udružite se! Donosimo vam listu najboljih holivudskih mjuzikla ili filmova koji spajaju glumu, priču, pjesmu, muziku i ples.
Nekome ta kombinacija nije draga, dok je neki obožavaju. Sa koje god strane gledali, istorija mjuzikla kao filmskog žanra jako je duga i široka, preplavljena različitim temama i osobinama, a čiji su glumci često bili najcijenjeniji i najpoznatiji od svih glumaca. Sada je to žanr kao i svaki drugi, osim što je njemu umjesto CGI tehnologije i specijalnih efekata i dalje glavna tačka muzika i ples.
Razvio se iz oblika za pozornicu, opereta, kabareta i pozorišnih mjuzikala. Sa pojavom zvuka na filmu, bilo je potpuno razumljivo da će se taj zvuk iskorištavati do maksimuma.
Tako je nastao ovaj žanr, često opisivan kao Brodvej na filmu. Zbog čega je kod kritike I Akademije za film jedan od najcjenjenih žanrova kada su u pitanju filmske nagrade.
Ipak poslednjih decenija filmski mjuzikl se kao žanr nalazi u drugom planu, a poneki uspjeh poput filmova “Chicago” ili “La La Land” više je izuzetak koji potvrđuje pravilo nego redovan događaj.
Neki cijenjeni pozorišni mjuzikli poput čuevnih “Mačaka” (Cats), završili su u filmskoj verziji katastrofalno,dok se neki filmovi poput Spilbergove verzije kultnog mjuzikla “Priča sa Zapadne strane” (West Side Story) čekaju sa velikom očekivanjima.
Našom listom, očekivano dominiraju klasici iz zlatnih vrmena mjuzikla, za neke od njih ste sigurno čuli, ai sigurni smo da će vas poneki naslov sigurno iznenaditi!
10. “The Wizard Of Oz” (1939.)
Klasik “Čarobnjak iz Oza” poznat je kako po svoj fantastičnoj priči i glumi Džudi Garland (Judy Garland), tako i po svom nezaboravnom saundtreku.
Pjesme za film komponovao je genijalni Harold Arlen (Harold Arlen) a tekstove napisao Jup Harburg (Yip Harburg). Za pjesmu “Over The Rainbow” dobili su i Oskara za najbolju originalnu pjesmu.
Pored ove u filmu se mogu čuti i hitovu poput “If I Only Had Brain”, “We're Off To See The Wizard” i mnoge druge.
09. “You Were Never Lovelier” (1942.)
Ovaj mjuzikl iz zlatne ere Holivuda sa najvećom zvijezdom mjuzikla Fredom Asterom (Fred Astaire) i fatalnom Holivudskom divom Ritom Hejvort (Rita Hayworth) obiluje plesom i vatrenim numerama.
Komplikovane plesne koreografije uz sjajnu muziku Džeroma Kerna (Jerome Kern) i vrckavu humorističnu priču su obilježile ovaj klasik.
08. “Stormy Weather” (1943.)
Jedan od rijetkih mjuzikla sa afro-američkom glumačkom postavom. Film se smatra pravim prikazom najpoznatijih afro-američkih zabavljača, budući da u drugim filmovima nikad nisu dobijali glavne uloge.
Uz odličnu glumačku ekipu crnih muzičkih zvijezda tog vremena, veliku stvar za uspjeh ovog filma odigrala je genijalna muzika Harolda Arlena, koji je komponovao preko četiri stotine pjesama za pozorište i film. Zajedno sa Džordžom Geršvinom (George Gershwin), Irvingom Berlinom (Irving Berlin), Džeromom Kernom (Jerome Kern), Kolom Porterom (Cole Porter) i Ričardom Rodžersom (Richard Rodgers) bio je član takozvane “velike šestorke” mjuzikla u istoriji američke popularne muzike 20-tog vijeka, premda nikad nije doživio njihovu slavu.
07. “On The Town” (1945.)
Ispunjen plesom i sjajnom muzikom koju je komponovao legendarni kompozitor Lenard Bernstin (Leonard Bernstein), ovaj film je prvobitno bio baletska predstava,pa na Brodveju, da bi na kraju završio zauvijek zapisan na celuliodnu traku.
Uz pjevačko-plesnu magiju Frenka Sinatre (Frank Sinatra) i Džina Kelija (Gene Kelly) i koreografiju Džeroma Robinsa, ostaće zapamćen kao remek djelo za sva vremena
06. “Singin’ In The Rain” (1952.)
Legendarna muzička, romantična komedija sa nezaboravnim pjesmama koje su napisali Artur Frid (Arthur Freed) i Nasio Herb Braun (Nacio Herb Brown).
Dovoljno je kada se govori o ovom filmu samo pomenuti scenu čuvenog plesa Džina Kelija na kiši, koja je vjerovatno jedna od najpoznatijih kadrova u istoriji sedme umjetnosti.
05. “Calamity Jane” (1953.)
Nakon uspjeha “Annie Get Your Gun“, Warner Bros studio je odlućio napraviti mjuzikl baziran na ikoni Divljeg Zapada.
Muziku je komponovao Semi Fejn (Sammy Fain), , tekstove Pol Frensis Vebster (Paul Francis Webster), dok je naslovnu rolu nezaboravno odglumila sjajna Doris Dej (Doris Day).
04. “Gentlemen Prefer Blondes”(1953.)
Ova muzička komedija sa Merilin Monro (Marilyn Monroe) i Džejn Rasel (Jane Russel) u glavnim ulogama bila je pravi box office hit. Naravno, odličan film legendarnog Haurada Hoksa ( Howard Hawks) uz nezaboravnu kombinaciju dve najveće filmske dive svog vremena u glavnim rolama, nije mogao biti ništa drugo nego hit.
03. “Carmen Jones” (1943.)
Ovaj cijenjeni mjuzikl Ota Premingera (Otto Preminger), pokupio je pregršt nagrada, a ostaće upamćen po nezaboravnim pjesmama i istorijskoj važnosti.
Smatra se jednom od najpoznatijih adaptacija znamenite opere “Carmen”, kao i prvim značajnijim holivudskim filmom čije su zvijezde bile crni glumci.
Preminger, koji je tada počeo razvijati reputaciju Holivudske ikone i razbijača tabua, originalno je film namjeravao snimiti u nezavisnoj produkciji, te tako zaobići kako strogi cenzorski Kodeks na kome je insistirao zloglasni cenzor Džozef Brin ( Joseph Breen), tako i strah filmskih mogula od rasnih predrasuda bjele publike.
Na Premingerovo iznenađenje, interes za projekt pokazao je slavni Deril F Zanuk ( Daryl F. Zanuck), šef studija 20th Century Fox, koji mu je na raspolaganje stavio relativno veliki budžet, ali i Cinemascope tehniku koja je omogućila prikazivanje u “raskošnom” widescreen formatu. Ostalo je istorija.
02. “High Society”(1956.)
Producent Sol Sigel (Sol Siegel) je platio tada nevjerovatnih 250.000 dolara Porteru (Cole Porter) za originalni saundtrek, a neke od pjesama koje pamtimo i danas “True Love” i “Who Want's To Be A Millionare”.
Uz glumačku trojku Bing krozbi ( Bing Crosby), Grejs Keli ( Grace Kelly) i Frenk Sinatra , ovaj mjuzikl prosto je bio osuđen da bude nezaboravni klasik.
01. “West Side Story” (1961.)
Priča inspirisana Šekspirovim Romeom i Julijom, smještena u Njujork pedesetih godina i sukobe uličnih bandi. Osvojila mnoge nagrade, uključujući 10 oskara i ušla na liste najboljih svjetskih filmova.
Brilijatna režija Roberta Vajsa (Robert Wise) i koreografija Džerema Robertsa ( Jerome Robbins) pretvorili su, uz glumu talentovane Natali Vud (Natalie Wood), ovu tragičnu ljubavnu priču, u nezaboravni klasik i jedan od najčuvenih filmova svih vremena. Muziku je radio, a ko drugi nego Lenard Bernstin (Leonard Bernstein).
naslovna fotografija: Promo/Columbia Pictures