Režija visokobudžetnih filmova u Holivudu nije ni malo laka i jednostavna stvar, ali se taj naporni rad često isplati, posebno na bioskopskim blagajnama.
Poznato je staro pravilo u svijetu velikih studija, da se ništa ne cijeni kao činjenica kada se veliko ulaganje završi velikim profitom, a jedna od mnogih stvari koje su dobar pokazatelj režiserskog kalibra u industriji snova, jesu cifre njihovih filmova na blagajnama.
Naravno, to ne znači da ako film ne zaradi stotine miliona dolara da je loš, često se dešava da prosječni, pa čak i loši filmovi donesu veliku zaradu, dešava se i da niskobudžetni filmovi naprave neočekivan bum na tržištu, ali ipak kao po pravilu, projekti najvećih režisera Holivuda rijetko završe kao finansijski promašaji.
Izabrali smo 10 režisera, koji su tokom cijele karijere dominirali na blagajnama, rušeći rekorde zarada i postavši tako najuspješniji boks-ofis igrači u Holivudu, jer cifre nikad ne lažu!
10. Jon Favreau (4,3 milijarde dolara)
Glumački nastup Džona Favroa (Jon Favreau) u roli Hepi Hogana (Happy Hogana), najboljeg prijatelja i bivšeg tjelohranitelja Tonija Stara (Tonyja Starka), vjerovatno je ono što im prvo padne na pamet kad ljudi misle na njega, ali ono što mnogi nisu svjesni jeste da je čovjek koji glumi simpatičnog Hepija u “Iron Manu”, ujedno isti čovjek, koji je režirao te filmove.
Dakle, u osnovi to ga čini jednim od ključnih faktora u procesu koji je pomogao MCU-u da preraste u megauspješnu franšizu kakva je danas. Kasnije je nastavio režirati Diznijeve igrane adaptacije animiranih klasika “Knjiga o džungli” i “Kralj lavova”, koje su zajedno zaradile preko 2,5 milijarde dolara, što je filmskog Hepija, za nekoliko godina pretvorilo od smotanog Tonijevog asistenta u jednog od novih teškaša u industriji snova.
09. Tim Burton (4,4 milijarde dolara)
Režiser Tim Barton (Tim Burton ), poznat je po svojim bizarno fantastičnim filmovima u pop-gotik stilu, poput “Dark Shadovs” iz 2012, ili klasika “Edward Scissorhands” iz 1990. godine, u kojima je glumio njegov omiljeni glumac Džoni Dep (Johny Depp).
Ipak, njegov uspjeh na kino blagajnama dolazi iz različitih adaptacija romana i stripova koje je napravio tokom svoje karijere sa filmovima, poput dva nastavka “Batman” i “Batman Returns” sa početka 90-ih, gdje je spojio svoje otkačene vizije sa masovnim ukusom publike sklone pop herojima.
Njegov film snimljen po klasiku Luisa Kerola “Alisa u zemlji čuda” iz 2010. zaradio je preko milijardu dolara na međunarodnim kino-blagajnama, a uspjeh koji je postigao pomogao je u stvaranju trenda igranih verzija klasičnih animiranih filmova sa kojim Dizni nastavlja harati po svjetskim bioskopima. Naravno, u periodu prije pandemije.
08. J. J. Abrams (4,6 milijardi dolara)
Omiljeni gik Holivuda Džej Džej Abrams (J. J. Abrams) karijeru je počeo kao talentovani scenarista, a tek nakon toga postao je producent i režiser, a takođe je aktivniji u TV industriji od bilo koje druge osobe sa ovog popisa, gdje je stvarao brojne serije uključujući i one kultnog statusa kod publike poput “Lost” i “Fringe”.
Nakon što je podržao kritički hvaljeno ponovno pokretanje filmske “Star Trek” franšize iz 2009. godine, režirao je i napisao scenario za Diznijeve nastavke “Star Wars” sage “Star Wars: The Force Awakens” (2015) i “Star Wars: The Rise of Skywalker” (2019). koji su zajedno zaradili preko tri milijarde dolara.
Pa sad kažite da je opsjednuto čitanje stripova i gledanje naučne fantastike u bioskopima za luzere!