Čak i najbolji režiseri na svijetu morali su negdje početi karijeru, ali neki imaju i bolje početke od drugih autora, pa čak i od svojih kasnijih radova.
Mnogi najuspješniji filmski autori današnjice počeli su skromno, ili daleko od očiju javnosti. Neki su počeli sa nastavcima loših B-filmova poput Džona Landisa (John Landis) sa “Schlockom” ili Džejmsa Kamerona (Jamesa Cameron) s “Piranha II: The Spawning” ili su krenuli karijeru velikim hitom poput blokbastera “Bad Boys” režisera Majkla Beja (Michael Baya), koji nije ništa drugo do zabava za dva sata jedenja kokica.
Samo je nekoliko njih zaista svojim prvim filmom stvorila nešto posebno, što je istovremeno ispraćeno hvalospijevima kritike, zanimanjem publike, ili osvajanjem nagrada.
Debitantski filmovi ovih majstora režije postali su klasika u kinematografiji, a većina ih je tokom godina osvajala nagrade i snimala mnogo više važnih filmova, pružajući izvor fantastične zabave i značajnih emocionalnih poruka, dok su nadahnjivali generacije kreativnih ljudi da zavole filmski zanat .
Evo 10 najboljih dugometražnih igranih filmova koji su svojim autorima bili prvi režiserski posao i pogodak u centar mete.
10. “Get Out” (2017) – Jordan Peele
Režiser Džordan Pil (Jordan Peele) potekao je iz iz komičarskih voda, glumeći u hit televizijskim emisijama “MadTV” i “Key And Peele”, gdje je oduševio publiku svojim izvanrednim scenarističkim i glumačkim vještinama u stotinama epizoda.
Ipak, slavu u svijetu filma stekao je 2017. godine kada se u velikoj mjeri otrgao od žanra komedije i šokirao svijet svojim horor prvencem “Get Out”. Film je bio zastrašujuća satira o rasizmu koja se odigrala poput sadističke verzije “Guess Who's Coming To Dinner”, gdje bijela djevojka kući dovodi crnog momka kako bi se sastao s roditeljima za vikend, a ništa nije onako kako se čini.
Ne samo da je Pil ispričao napetu i važnu priču, već je njegova pažnja prema najmanjim detaljima tokom cijelog filma pokazala da je jedan od najboljih filmskih režisera danas na polju kombinovanja različitih žanrova. Film je posao jedan od hitova godine, uz brojna prizanja, gledanost i brojne imitatore.
09. “American Beauty” (1999) – Sam Mendes
Davne 1999. godine nepoznati filmadžija po imenu Sem Mendez (Sam Mendes) udružio se s scenaristom Alanom Bolom (Alan Ball), zaslužnim za genijalne TV-serije “Six Feet Under” i “True Blood” i napravio klasik američke kinematografije pod nazivom “American Beauty” koji je publiku praktično udario kao ciglom u lice.
Ironično, ono što je izgledalo kao slika američkog sna bilo je sve osim toga, u ovom filmu koji je obuhvatao raspale i nasilne brakove, bježanja tinejdžera, zabranjene veze, seksualne tajne, pa čak i ubistva, a sve iza fasade savršene porodice iz predgrađa, smještene iza bijele ograde i zelenog travnjaka.
Bilo je neprijatno, smiješno, realno i vjerovatno šokatno za sve one koji dolaze iz sličnog miljea, a Kevin Spejsi (Kevin Spacey) i ostatak maestralne glumačke ekipe bili su samo šlag na tortu u ovom impresivnom prvencu.
08. “Boyz N The Hood” (1991) – John Singelton
Krajem 1980-ih i početkom 1990-ih, širom SAD eksplodirao je problem rasnih podjela. Siromaštvo, narkomanija i brojni problemi među crnom i latino populacijom tinjali su decenijama, ali je ubistvo Rodnija Kinga od strane policije izazvalo ulične proteste, koji su dolili benzin na vatru.
Režiser Džon Singlton (John Singleton) iskoristio je trenutak i uskočio u velikom stilu na filmsku scenu svojim prvencem “Boyz N The Hood”, koji je ispričao priču o nekoliko prijatelja iz djetinjstva koji su odrastali u centralnom dijelu Los Anđelesa i morali se suočiti sa kulturom nasilja policije i uličnih bandi, koja njihovo djetinstvo vodi u surovu tragediju.
To je i danas jedan od najvažnijih filmova 90- ih i ostaje jednako značajan kao i prije 30 godina zbog vrhunske priče i vješte režije, koja je spojila dramu, krimić, rep muziku, socijalno-društveni angažman u kompleksno i uznemirujuće ostvarenje.