Film jeste prije svega vizuelna umjetnost, ali i zvuk igra ogromnu ulogu u njegovom proboju do publike, posebno kada je riječ o pjesmama koje se nađu kao dio originalnog saundtreka.
Desetine numera i autora svoju popularnost duguju upravo činjenici što su se našle kao dio nekog bioskopskog hita, a neke su svojom popularnošću čak nadmašile i filmove u kojima su se pojavile, ostajući urezane u koletivno pamćenje pop kulture.
Neke su filmadžije učinile ogromnu stvar za spas karijera poluzaboravljenih muzičara poput čuvenih kompilacija za ostvarenja Kventina Tarantina (Quentin Tarantino) ili braće Koen (Coen), sa gomilom opskurnih numera, koje su postale hitovi nakon nekoliko decenija od originalnog objavljivanja.
Pojedine filmske pjesme obilježile su čak i karijeru genijalnih muzičara poput legendarnog Prince-a i njegove himne “Purple Rain”, dok su neke numere svoj zvjezdani status potvrdile kroz izvođenja u filmu poput numere “I Will Always Love You” kantri dive Doli Parton (Doly Parton), koju je proslavila verzija Vitni Hjuston u filmu “The Bodyguard” iz 1992. godine.
Pjesme iz nekih filmski serijala poput Džejms Bond (James Bond) franšize godinama su postale žanr za sebe, koje u startu garantuju muzičarima siguran put do publike i ostavljajući tokom decenija čitav niz neprolaznih klasika.
U svakom slučaju napraviti krajnje objektivan izbor najboljih, ili najpoznatijih pjesma stvarno je nemoguća misija u beskrajnom moru vrhunskih numera, koje su korištene u sedmoj umjetnosti nakon pojave zvučnog filma.
Ovo je lista 20 odličnih pjesama iz različitih epoha sedme umjetnosti i muzičkih ili filmskih žanrova, koje su ostale urezane u kolektivnu svijest publike.
Bez obzira da li korištene u velikim blokbasterima, ili niskobudžetnim iznenađenjima na blagajnama, one su odradile posao, postajući filmski klasici za sva vremena.
20. “Ghostbusters” – Ray Parker Jr (“Ghostbusters”, 1984)
Malo je tako prepoznatljivih pjesama na planeti kao što je numera “Ghostbusters” iz istoimene komedije. Pjesma koju je napisao i izveo Rej Parker mlađi (Ray Parker Jr), detaljno opisuje misiju čuvenih Ghostbustera sa izuzetno dopadljivim tekstom i melodijom.
Iako je postala dio kolektivne pop kulturne svijesti, izgubila je oskarovsku trku za najbolju pjesmu, a Parker je čak dobio tužbu nakon što je Hju Luis (Huey Lewis) tvrdio da je pjesma plagijat njegove numere.
Stranke su se nagodile van suda, “Istjerivači duhova” dobili su nekoliko nastavaka (uglavnom nepotrebnih), Rej Parker je tiho nestao sa scene, ali zarazna moć ove pjesme i dalje zvuči ubjedljivo kao i sredinom 80-ih, kada se prvi put čula u bioskopu.
19. “Footloose” – Kenny Loggins (“Footloose”, 1984)
Film o tinejdžeru koji ljubav prema muzici i plesu vraća u rodni gradić, gdje se suočava s tragedijom i neshvatanjem male sredine ima kultni OST, tačnije čini se da je muzika davno prevazišla kvalitet samog filma.
Najveću zaslugu za to snosi Keni Logins (Kenny Loggins) sa naslovnom pjesmom koja je postala ultimativni plesni klasik za sva vremena,.
Vjerovali ili ne, glumac Kevin Bejkon (Kevin Bacon) tvrdi da mu ljudi i danas, nakon 37 godina od izlaska filma, prilaze sa molbom da izvede koreografiju uz ove numere.
18. “You’ve Got A Friend In Me” – Randy Newman (“Toy Story”, 1995)
Čuveni muzičar Rendi Njumen (Randy Newman) i majstor pop satire, oduvijek je bio fantastičan kompozitor za filmske podloge.
U gomili materijala koji je snimio tokom duge karijere ipak se ističe slavna pjesma za efektno stvaranje pozitivnog osjećanja iz jednako slavnog Pixar filma “Toy Story” pjevana sa kantri pjevačem Lajlom Lovetom (Lyleom Lovettom), koja je na kraju postala tematska melodija ove serije filmova.
Najveće zasluge za to snosi Rendijevo majstorstvo da sve one čudesne emocije djetinstva spakuje u tri minuta pop pjesme i da vam natjera suze u oči, uz zdravu dozu nostalgije.
17. “Maniac” – Michael Sembello (“Flashdance”, 1983)
Numera “What a Feeling” pjevačice Irene Kare (Irena Cara) možda je bila službena tema ovog filma, ali pjesma “Maniac” koju izvodi Michael Sembello je muzički trenutak kojom je film “Flashdance” ušao u istoriju.
Glumica Dženifer Bils (Jennifer Beals) zalijepila je nogu trakama, obukla tijesni triko i sokne i počela vježbati uz zarazni sinti-pop ritam Đorđa Morodera (Giorgio Moroder) i senzualni muški mačo glas u pozadini, dok znoj frca na sve strane u jednoj od najčuvenijih filmskih montaža svih vremena.
Možda je film o radnici iz čeličane koja sanja da postane plesne zvijezda bio klasični ljetni hit za brzi zaborav u stilu 80-ih, ali ova pjesma postala je klasik uz bezbroj obrada do sada.
16. “Don't You (Forget About Me)” – Simple Minds (“The Breakfast Club”, 1985)
Finalna scena u remek-djelu “The Breakfast Club”, velemajstora tinejdžerskih melodrama Džona Hjuza (John Hughes), jedna je od najčuvenijih scena svih vremena, a dobar dio zasluga za to snosi moćna rok himna škotske grupe Simple Minds.
Film će postati jedan od najpoznatijih srednjoškolskih filmova o odrastanju, dok će uspjeh ove numere lansirati karijeru britanskog benda u Americi.
Emotivna priča o grupi neprilagđenih đaka, koji se nađu prvi put zajedno u kazni strogog nastavnika, pravi smisao dobija kada u pozadini finalne scene krene moćni zvuk škotskog sastava na vrhuncu karijere i glas Džima Kera (Jim Kerr) zapjeva “Don't You (Forget About Me)”.