Legendarni producent i kompozitor Fil Spektor (Phil Spector) umro je prošle sedmice, kao zatvorenik kalifornijskog zatvora, gdje je završio nakon što je osuđen za ubistvo glumice Lane Klarkson (Lana Clarkson).
Prije samog događaja, njegovo nasilničko ponašanje i zloglasna reputacija bili su svima dobro poznati, pogotovo njegovoj bivšoj supruzi Roni Spektor (Ronnie Spector), koja je u svojim memoarima “Be My Baby”, detaljno opisala brojna psihička i fizička zlostavljanja tokom njohovog sedmogodišnjeg braka. Neki slušaoci bi rekli da je njegova muzika otrovana, ali je takođe neizostavna iz istorije popa.
Spektor je svoj zanat ispekao dvije decenije ranije, a šezdesetih je napravio hitove koje je opisivao kao “male simfonije za tinejdžere”, praveći inovativne trominutne melodrame, tretirajući adolescentske romanse kao univerzum tragedije.
Dovodio je tuce muzičara i pjevača u studio da snimaju zajedno, a neke dijelove je duplirao zbog većeg utiska, gurajući snimke do granica distorzije – sve da bi napravio svoj famozni “Wall Of Sound” ili zid zvuka. Sakupio je kantautore koji su mogli uvjerljivo predstaviti žensku čežnju, a onda bi te pjesme dao ženskim vokalnim grupama. Pjevače je pronalazio među crnim tinejdžerima koji su pjesmama davali spiritualni duh gospela.
Nakon niza hitova ranih šezdesetih, Spektora su tražili za saradnju brojni velikani rok muzike poput The Beatles-a, The Ramones-a, čak i Leonarda Koena (Leonard Cohen). Spektor se povukao iz muzičke industrije u potpunosti sljedeće decenije, ali kroz godine, njegov zvuk je ostao omiljen među zvjezdama, pa su tako mnogi umjetnici i sastavi (Beach Boys, Bruce Springsteen, The Walker Brothers, the Jesus and Mary Chain, Abba, Meat Loaf i Bleachers) navodili njegove radove kao inspiraciju.
Iako će njegova uloga muzičkog genija i zvučnog inovatora ostati u sjeni zločina za koji je osuđen i brojnih nasilnih ispada, teško je osporiti njegov značaj u istoriji pop muzike.
Čak je i Roni Spektor, žena koja mu je dugovala karijeru pop zvijezde i zbog koje je prošla kroz privatni pakao, na vijest o njegovoj smrti napisala dirljivu posvetu zlatnim danima njihove karijere.
“Kao što sam mnogo puta rekla još dok je bio živ, bio je sjajan producent, ali loš suprug. Nažalost, Fil nije mogao da živi i funkcioniše izvan studija. Tama se uselila, mnogi životi su uništeni…I dalje se nasmijem kad čujem muziku koji su zajedno stvarali. Ta muzika će živjeti vječno” , rekla je Roni Spektor.
15. The Teddy Bears – “To Know Him, Is to Love Him” (1958)
Spektorov prvi hit nosio je isto ime kao i epitaf sa očevog spomenika – “To Know Him Wasa to Love Him“.
Mestralna Anet Klejenbard (Annette Kleinbard) pjeva preko Spektrove nježne gitare, dok joj se pridružuju utišani bek vokali sa zamućenim bitom, gradeći ono što će Brajan Vilson (Brian Willson) kasnije definisati riječima “tinejdžerska simfonija namjenjena Bogu”.
14. The Crystals – “He Hit Me, It Felt Like a Kiss” (1962)
U ovom jezivom ostatku vrijednosti iz 60-ih koji su napisali Džeri Gofin (Gerry Goffin) i Kerol King (Carol King), pjevačica doživljava nasilje ljubomornog partnera kao dokaz njegove privrženosti.
Mazohistička premisa podvučena je potlačenim glavnim vokalom i aranžmanom gdje svaka riječ “hit” dolazi na disonantnu notu. Sve postaje još jezivije kad uzmemo u obzir Spektrove kasnije radnje.
13. Bob B. Soxx and the Blue Jeans – “Dr. Kaplan's Office” (1962)
Pazeći da ne propusti priliku za potencijalni hit, Spektor je često stavljao instrumentale na B-strane svojih singlova.
Tako je B strana singla “Why Do Lovers Break Each Other's Heart?” dobila ime po doktoru Heroldu Kaplanu (Harold Kaplan), koji je bio Spektorov psihijatar tokom 60-ih. Navodno je imao pune ruke posla.
12. Darlene Love – “(Today I Met) the Boy I'm Gonna Marry” (1963)
Darlin Rajt (Darlene Wright), kasnije Darlin Lov, bila je glavna pjevačica “The Blossoms”, vokalne grupe koja je zamijenila “The Crystals” da bi snimila “He's a Rebel”.
Potpuno je prenijela osjećaj sigurnosti u toku rađanja simpatije prema čovjeku koji će postati njen budući muž.
11. The Crystals – “Da Doo Ron Ron” (1963)
Kombinacija pjesama koje je Spektor napisao sa Džefom Berijem (Jeff Barry) i Eli Grinvič (Ellie Greenwich), uz mladalačke glasove “The Crystals” i “Ronettes” doveli su do zlatnog doba zida zvuka.
Ljubav na prvi pogled je prevedena u dvominutnu euforiju u ovoj pjesmi, koja ne može naći čak ni pravi tekst da izrazi ekstazu emocija, samo nezaboravne slogove “da doo ron ron”.