05. Ike and Tina Turner – “River Deep, Mountain High” (1966)
Spektorov uspjeh stalnog hitmejkera bombastično je prestao nakon fantastične numere “River Deep, Mountain High”, koju je napisao sa Berijem i Grinvičom.
Spektor je odlučio da napravi remek-djelo karijere, a produkcija je počivala na zapaljivom bendu Ajka Tarnera, duvačkim instrumentima, marakasima, bekap vokalima – koji su svi podržavali raskošni vokal Tine Tarner.
Pjesma nije uspjela postati hit kakav je Spektor očekivao, ali je vremenom postala jedan od najvećih rok klasika svih vremena, koji je svirao svako, od The Rolling Stones do svadabarskih kaver bendova, potvrđujući genijalnost njenog producenta.
04. John Lennon – “Instant Karma! ” (1970)
Čuvena pjesma “Instant Karma” počinje kao lo-fi numera, sa Lenonovim glasom koji i nije baš u istom ključu kao i klavir.
Ipak, Spektrova produkcija čini da sve zvuči veće od života, tako da Lenon ubrzo može da se dere kao stari bluz pjevači, dok ženski hor materijalizuje vokale iza njega i čini da sve zvuči dosta ispolirano, praveći od ove numere jedan od Lenonovih najboljih radova u solo karijeri.
03. George Harrison – “What is Life” (1970)
Album Džordža Herisona, kultni “All Things Must Pass” producirao je zajedno sa Spektorom, a numera “What is Life” donijela je Herisonov zid zvuka sa bubnjevima i bombastičnim gitarskim rifom, masivnim trubama i veoma zauzetom tamburinom.
U moru solo radova svih članova sastava The Betales, ovoj album i dalje važi za možda i najbolji projkeat nakon razlaza “liverpulske četvorke”.
02. Leonard Cohen – “Death of a Ladies’ Man” (1977)
Jedan od najvećih promašaja u kolaboraciji kantautora i Spetorta kao producenta jeste saradnja na Koenovom albumu “Death of a Ladies’ Man”, kojeg je kritika dočekala na nož, ali kako je to već išlo kod ovog studijskog velemajstora, kasnije je stakao kultni status kod fanova kanadskog pjesnika i muzičara.
Devetominutni izuzetak i velika anomalija ovog promašaja od saradnje je naslovna numera albuma. Kolosalno orkestralan, i pomalo kičast zvuk ispod čijeg se sigurnog kišobrana Koen bolno iskreno prisjeća seksualnosti, metafizike, iluzije i komedije jedne afere.
01. The Ramones – “Rock'n'Roll High School” (1980)
Posljednji veliki album koji je Spektor producirao prije decenije povlačenja sa scene je “End of the Century” od slavnog pank sastava The Ramones.
Sudar njihove estetike dva akorda i uobičajenih, brzih i prljavih snimaka sa Spektrovim perfekcionizmom, na neki čudan način bio je jako uspješan.
Tačnije, otkrio je da su ono što su imali zajedničko: konciznost, zalet, i Spektorovski stil – veliki bubnjevi, duple gitare, slojeviti vokali i harmonije, promjena ključa u sred pjesme, jednako genijalno funkcioniše kad ga svira ova njujorška ulična četvorka ili 40 školovaniih muzičara u orkestru.
naslovna fotografija: Promo/The Ronnets/ABKCO