07. Denzel Washington – “Training Day” (2001)
Sjajni Denzel Vošington (Denzel Washington) osvojio je Oskara za najboljeg glumca, iste noći kad je Hali Beri (Halle Berry) ušla u istoriju kao prva Afroamerikanka koja je pobijedila za najbolju glumicu.
Ono što Denzelovu rolu u ovoj žestokoj, nasilnoj krimi-drami čini tako posebnom, jeste to što je ovaj glumac karijeru izgradio ulogama plemenitog heroja. Da bi publika povjerovala tako voljenoj zvijezdi kao opakom i prljavom policajcu, on je morao biti posebno uvjerljiv. I moramo priznati, bio je.
Denzelov pokvareni pandur Alonzo Heris (Alonso Harris) možda je najbliži od svih likova sa ove liste klasičnom filmskom negativcu, ali za razliku od njih, on nema nikakav lični kodeks niti kriminalno pravilo. Na svom samoubilačkom putu on ne poštuje nikog, uključujući svog partnera, prijatelje, saveznike, protivnike, ženu, djecu i publiku, nikog osim samog sebe, dok ne uspije nemoguće. Okrenuti sve njih zajedno protiv sebe, što je morate priznati majstorstvo za Oskara.
06. Louise Fletcher – “One Flew Over The Cuckoo's Nest” (1975)
Glumice Eni Bankroft (Anne Bancroft), Endžela Lansburi (Angela Lansbury), Džeraldina Pejdž (Geraldin Page) samo su neke od holivudskih diva kojima je ponuđena uloga medicinske sestre Račed (Ratched) davne 1975. godine u filmu “One Flew Over the Cuckoo's Nest”.
Srećom za Luiz Flečer (Louise Fletcher), sve su odbile, ne želeći tumačiti ovako mračnu ulogu, pa je Flečer, do tada prvenstveno televizijska glumica, iskoristila svoju priliku da, glumeći glavnu sestru kamenog srca u državnoj pshijatrijskoj bolnici Salem, uđe u filmsku istoriju.
Poptuno zasluženo, jer njena sestra Račed ima gotovo apsolutnu vlast nad svojim pacijentima i nemilosrdno je koristi prema svima koji na najmanji način iskorače iz njenih sadističkih pravila.
Flečer je za ulogu dobila Oskara, pomažući “Letu iznad Kukavičijeg gnijezda” da postane drugo od tri ostvarenja koji su do tada osvojila nagradu za najbolji film, najbolju režiju, najboljeg glumca, najbolju glumicu i najbolji scenario.
05. Christoph Waltz – “Inglourious Basterds” (2009)
Redatelj Kventin Tarantino (Quentin Tarantino) bojao se da nikada neće pronaći glumca koji je prikladan da glumi SS oficira Hansa Landu, pametnog, bezobzirno zlog, ali i neobično šaramatnog psihopatu, u njegovom ratnom epu “Prokletnici rata”.
Trebao mu je neko s jakim dramskim potencijalem, ali i darom za komediju, te glumac koji tečno govori engleski i njemački, a ima prirodnu harizmu da nosi tako važnu ulogu.
Srećom za njega je pronašao Kristofa Valca (Christopha Waltza), njemačkog pozorišnog i TV-glumca koji je za svoju majstorsku izvedbu, u najizazovnijoj ulozi karijere, zasluženo osvojio Oskara za najboljeg sporednog glumca.
Njegov Landa je jedan od najčuvenijih likova u Tarantinovoj slavnoj filmografiji nezaboravnih karaktera, zahvaljujući genijalnom poslu humanizacije jednog od najmonstruoznijih psihopata u istoriji filma.
04. Javier Bardem – “No Country For Old Men” (2007)
Remek-djelo braće Koen “Nema zemlje za starce” osvojilo je četiri Oskara, uključujući i onaj za najbolji film. Sjajna ekranizacija romana Kormaka Mekartija (Cormaca McCarthyja) u kojoj Havijer Bardem (Javier Bardem) zastrašujuće jezivo oživljava negativca Antona Čigura (Antona Chigurha) i vlada ekranom u svakoj sceni u kojoj se pojavi.
Njegova interpretacija paklenog meksičkog ubice, koji nikad ne odustaje od svoje smrtonosne misije, hodajuća je metafora sudbine, neizbježnosti, čak i same smrti, od koje nema bjekstva.
Bardem donosi stoičko samopouzdanje Čiguru, bez glumatanja i teatralizacije s kamenim licem koje samo jednom grimasom, ili bacanjem novčića, govori sve što treba da kaže. U svakom slučaju, španski glumac je samo svojom frizurom u ovom klasiku zaslužio Oskara.