Glumac Robert De Niro smatrao je da će film “Taxi Driver” iz 1976. godine postati djelo o kojem će se pričati i 50 godina kasnije. Već sad možemo reći da je bio u pravu, jer nas nekoliko godina djeli da se ovo proročanstvo u potpunosti ispuni.
Druga njegova saradnja sa rediteljem Martinom Skorsezijem (Martin Scorsese) ugledala je svjetlo projektora prije 45 godina, tačnije 8. februara 1976. Ovo ostvarenje pokrenulo je njihove karijere i što je još važnije, napravljeno je jedno antologijsko remek-djelo, koje je zauvjek obilježilo svijet sedme umjetnosti.
U nastavku vam donosimo 10 zanimljivih činjenica koje možda niste znali, a ako ste ljubitelj ovog kultnog filma onda se spremite za čitanje:
01. Fraza, “You talkin’ to me?” potiče od Brusa Springstina
Robert De Niro improvizovao je cijeli taj paranoični monolog, uključujući i ono što će postati najpoznatija linija filma. Scenarista Pol Šrajder (Paul Schrader) rekao je: “To je najbolja stvar u filmu, a ja to nisam napisao”.
De Niro je inspiraciju dobio od Brusa Springstina (Bruce Springsteen), koji je nastupao u Grinić Vilidžu u sklopu promocije albuma “Born to Run”.
Kada je publika dozivla njegovo ime da se vrati na binu, The Boss je odgovorio: “You talkin’ to me?”. Očito je De Niru, koji je bio prisutan na tom nastupu, ova replika ostala u sjećanju .
02. Scenarista Pol Šrajder pogledao prvi film sa 17 godina
Scenaristu Šrajdera odgojili su strogi kalvinistički roditelji, pa su filmovi u njegovom domaćinstvu bili zabranjeni u odrastanju.
Šrajder je kasnije rekao da je prvi film koji je ikad vidio bio “The Absent-Minded Professor” iz 1961. godine, koji definitivno nije bio inspiracija za “Taxi Driver”. Što se tiče onoga šta je mislio o Diznijevom ostvarenju, on je rekao da je bio jako razočaran kada ga je pogledao.

03. Džodi Foster morala je ići kod psihologa
Iako je imala samo 12 godina kada je film snimljen, Džodi Foster (Jodie Foster), bila je jedna od najiskusnijih u glumačkoj postavi, jer se prethodno pojavljivala u pojedinim TV serijama i filmovima uključujući i Skorsezijev “Alice Doesn’t Live Here Anymore”.
Ipak, sa teškom tematikom koju je film nosio i s obzirom na to da je njena mladost nadmašila njeno iskustvo, producenti su je morali upoznati sa nekim iz odjela za brigu o djeci kako bi bili sigurni da je dovoljno zrela za ulogu.
Radnica socijalne zaštite nadzirala je njene scene, a starija sestra Connie angažovana je kao dublerka za neke seks ili nasilnije radnje.

04. Šrajder inspiraciju pronašao u maloljetnoj prostitutki
Dok je bio u Njujorku na predprodukcijskim i glumačkim sastancima, Šrajder je kasno jedne večeri u baru pokupio mladu ženu.
On je tu priču ispričao u sklopu filmskog komentara 1975. godine: “Bio sam iznenađen svojim uspjehom dok nismo otišli u moj hotel i shvatio da je ona: 1. prostitutka, 2. maloljetnica i 3. ovisnica. Na kraju sam poslao poruku Skorseziju: ‘Iris je u mojoj sobi. Doručkujemo u devet. Molim vas, pridružite nam se?’
On je ujutro sišao gdje smo dosta iz njenog lika prenijeli na Iris. Njena koncetracija je mogla izdržati svega 20 sekundi. Zvala se Garth”.
05. Specijalne veza sa filmom “The Sting”
Supružnici i producenti Majkl i Džulija Filips (Michael & Julia Philips) odlučili su se za Šrajderov scenario još 1973. godine, a Skorsezi je bio u planu da radi režiju. Ipak, u to vrijeme, niko od uključenih ljudi u projekat nije mogao progurati ideju nekom studiju da snimi tako mračan i uznemirujuć sadržaj.
Međutim, to se promijenilo do kraja godine, kada je film “The Sting” u produkciji bračnog para Filips postao pravi hit sa Oskarom za režiju u vitrinama.
To je otvorilo mogućnost za dogovor o više filmova sa Columbia Pictures, a kada su se De Niro i Skorsezi zvanično priključili, “Taxi Driver” je konačno postao realnost.
