SF film “Yin Yang Masters: Dream of Eternity”, adaptiran je po knjizi Onmjođi (Onmyōji), japanskog pisca Baku Jumemakure (Baku Yumemakura), a snimljen je tokom 2018. godine.
Sada smo konačno uspjeli da ga pogledamo, jer je Netfliks otkupio prava na prikazivanje. Iako je roman iz Japana, adaptacija nam dolazi iz Kine, a režiser je jedna od najomraženijih kineskih ličnosti – Guo Đinming (Guo Jingming).
Bivši član boj benda, više puta optužen za plagijatorstvo, kao režiser ipak je uspio napraviti vizuelni spektakl i njegovo djelo izgleda sjajno! Za očekivati je da će scenario ili likovi trpiti ako u jednom polju film eskalira, a pogotovo ako je to vizuelni dio. Međutim to ovdje nije slučaj, pa gledamo i zanimljivu priču i vjerodostojne likove.
Zaplet u duhu kineske mitologije ide ovako: “Nekada davno, demonska zmija je rođena iz ljudskih želja. Četiri sveštenika su se udružila da zarobe opaku zvijer, a to se desilo u Zabranjenom gradu, unutar tijela Carice. Od tada, svaki put kada se čudovište pokuša probuditi, sveštenici se okupljaju kako bi spriječili ispuštanje zla. Kada jedan od njih po imenu Hongrou pogine, ostala trojica moraju zajedno otkriti ko ga je ubio i zaštititi grad od ponovnog rođenja demona.”

To je osnovna priča, a sve ostalo je čista kinetika i radost vizuelnog. U scenama borbi kojih je mnogo, vidimo savršenu koordinaciju pokreta i uzvišenu koreografiju borilačkih vještina, koju je pravo zadovoljstvo gledati. I japanski roman, i kineski film oslanjaju se na tradicionalnu azijsku kulturu i fenomen rijetkih mudrih ljudi koji su naučili da kontrolišu prirodne elemente i posjeduju tajna magijska znanja. Na japanskom se oni zovu On-mjođi, a u kineskoj kulturi Yin Yang vladari, od čega dolazi ime romana i filma.
Lako je biti zaveden egzotičnim pričama istoka, ali brzo postaje jasno da nije u pitanju samo površna ljepota drugačijeg, već i zadiranje u drevne azijske tradicije, čiji prikaz daje jasan uvid u stara vremena kada su pričama vladali magični junaci, anđeli, demoni i čarobnjaci.

Atraktivna glumačka ekipa, koju predvode Mark Čao (Mark Chao), Alen Deng, Džesi Li (Jesse Lee) i Wang Ziven (Vang Ziven), obavila je posao bez greške. Takođe, ako vam se muzika koja prati ovaj spektakl učini poznatom, to je zato što je kompozitor Kenđi Kavaji (Kenji Kawai), radio i na popularnom anime projektu “Ghost In The Shell”. Pored epohalnog soundtreka, moramo pomenuti i studio odgovoran za specijalne efekte “4th creative party”, tim iz Koreje, koji je zaslužan da Yin Yang Masters izgleda ovako spektakularno.
Za kraj, toplo vam preporučujemo gledanje ovog filma uz jedno upozorenje: držite širom otvorene oči, jer je bukvalno dovoljno samo trepnuti da bi se propustio neki sjajan detalj u koji je uloženo dosta truda i novca.
Naslovna fotografija: Netflix