Proslavljeni Džordž R.R. Martin (George R.R. Martin), pisac serijala “Pjesma leda i vatre”, koji je poslužio kao inspiracija za seriju “Game Of Thrones”, ponovo će raditi sa kanalom HBO na ekranizaciji jednog književnog ostvarenja fantastike.
Ovoga puta naći će se u ulozi izvršnog producenta TV-serije koja će biti snimljena prema romanu o putovanju kroz vreme “Roadmarks” legendarnog pisca Rodžera Zelaznija (Roger Zelazny). Pomenuti roman iz 1979. godine u kome se mješaju naučna fantastika i fantazija, opisuje autoput koji odabranima omogućava putovanje kroz vrijeme. Autoput prolazi od neslućene prošlosti do daleke budućnosti, a oni koji njime putuju imaju pristup skretanjima koja vode do svih epoha i mjesta – čak i alternativnih istorijskih tokova koji se nikada nisu dogodili. Ko su Zmajevi iz Bel’kvinita i zašto su napravili ovaj autoput, niko ne zna. Ali put je uvek bio tu, i za one koji znaju kako da ga pronađu – uvjek će biti tu.
Martin je izrazio oduševljenje ukazanom prilikom da učestvuje u projektu ekranizacije Zelaznijevog romana.
“Moja karijera na televiziji je počela kada sam 1985. godine adapirao Rodžerovu priču “Poslednji branilac Kamelota’‘kao jednu epizodu “Zone sumraka”. Rodžer je bio prijatelj, mentor i jedan od najvećih pisaca naučne fantastike svih vremena. Bila mi je čast što sam imao priliku da njegovo delo prenesem na male ekrane. Zbog toga mi je veoma drago što sam deo ekipe koja će raditi na predstojećoj adaptaciji njegovog romana Roadmarks za HBO“, rekao je Martin.
Pored angažmana na seriji “Roadmarks”, Martin je od ranije angažovan na budućoj seriji “Kuća zmaja”, koja opisuje događaje 300 godina prije onih viđenih u seriji “Igra prijestola”. Takođe, HBO je nedavno najavio i početak rada na seriji “Vitez Sedam kraljevstava” smeštenoj u istom univerzumu nekih 100 godina ranije prije dešavanja u “GOT”. Koliko će svi ovi angažmani dodatno odložiti završetak pisanja “Vjetrova zime”, šeste knjige serijala “Pjesma leda i vatre“, ostaje da se vidi.
Ono što je sasvim izvesno jeste da će Martin seriju “Roadmarks” raditi u saradnji sa bivšom scenaristkinjom serije “Zvezdane staze: Diskaveri” i ko-scenaristkinjom serije “Okružen mrtvima“, Kalindom Vaskez (Kalinda Vazquez.)
Naslovna fotografija: Promo/HBO