Kultni klasik “Fargo” braće Koen, premijeru je doživio 8. marta 1996. godine, a trentno slavi 25. rođendan od prvog dolaska u bioskop.
Odličan krimić sa elementima crnog humora režirao je Džeol Koen (Joel Coen) prema scenariju koji je napisao sa bratom Itanom (Ethan). Na festivalu u Kanu dobio je nagradu za najboljeg reditelja. Frensis Mekdormand (Frances McDormand) nagrađena je Oskarom za najbolju glumicu, braća za najbolji scenario, a sami ostvarenje je po mišljenju mnogih kritičara najbolji film u karijeri poznatog tandema.
Radnja filma vodi nas u Sjevernu Dakotu, gdje u maleni i mirni grad okovan snijegom i ledom, stiže tandem profesionalnih ubica. Jedan policajac i dvoje nevinih prolaznika pronađeni su hladnokrvno ubijeni na snježnom putu, što dovodi policajku u poodmakloj trudnoći Mardž Gunderson (Marge Gunderson) u istragu koja otkriva zavjeru pohlepe i nesposobnosti.
Suprug, otac i trgovac autima iz Mineapolisa, Džeri Lundegard (Jerry Lundegaard), kome je već dugo puna kapa svog bogatog šefa i tasta, smisli razrađen plan otmice svoje supruge za milionsku otkupninu kojom bi otplatio svoje prilično velike kockarske dugove.
Ipak, sve što je moglo poći po zlu zaista i pođe po zlu. Srdačna ličnost policajke Gunderson krije prodoran um i snažan moralni kompas te ona sa lakoćom shvati loše izvedene i slabo skrivene događaje koje su počinili nespretni, ali opasni otmičari.
U čast ovog kultnog filma donosimo vam 10 zanimljivih činjenica koje su obilježili ovo ostvarenje:
01. Film je snimljen tokom jedne od najtoplijih zima u istoriji Minesote

Jedna od najpoznatijih činjenica o Fargu je postavka scenografije, odnosno snijegom prekriveni teren Minesote. Budući da se snimanje trebalo održati u jeku zime, snijeg je bio nešto na šta su braća Koen računali. Međutim, majka priroda nije bila spremna za ovaj plan.
Mnoge filmske zvijezde i ekipa, uključujući Vilijama Mejsija (William H. Macy) i snimatelja Rodžera Dikinsa (Roger Deakins), rekli su u intervjuima da je snijeg često nedostajao na snimanju, jer je Minesota proživjela jednu od svojih najtoplijih zima.
Produkcija je nastavila putovati sjevernije kako bi pronašla malo snijega, prevozeći ga ponekad kamionima ili koristeći opremu za pravljenje snijega. Mejsi je takođe rekao da je u jednoj sceni morao piti vrući čaj kako bi mu se vidio dah.
Kako god, uspjeli su prikazati bijele krajolike u većem dijelu filma što je jedan od najboljih podsjetnika na hladnoću i zimu tog područja.
02. Jedan od potencijalnih naziva filma bio je “Brainerd”

Obožavaoci vole duboko kopati u mnoga skrivena značenja u filmovima o braći Koen, pa tako ni Fargo nije izuzetak, sa jednim posebnim zanimanjem za naslov filma.
Fargo je grad u Sjevernoj Dakoti, koji je prikazan samo na nekoliko sekundi tokom uvodne scene filma.
Mnogi su fanovi postavljali svoje teorije, uključujući jednog, koji nudi filozofsko tumačenje da je naslov metafora mjesta izvan našeg uobičajenog postojanja koje mijenja život.
Odgovor je možda jednostavniji od toga. Tokom jednog intervjua, Džoel i Itan Koen rekli su da je izbor naslova bio između Farga i Brainerda, dvije najvažnije lokacije u filmu po njihovom mišljenju. Na kraju su se usaglasili da Fargo jednostavno zvuči bolje.
03. Braća Koen tvrdili su da se film temelji na istinitoj priči
Fargov uvodni tekst hrabro najavljuje da se temelji na istinitoj priči. Navodno se to dogodilo 1987. godine, a imena su promijenjena, ali događaji su ostali isti.
Braća Koen su priču napisali kao izmišljeno djelo, ali bili su toliko predani laži o “istinitoj priči” da su svima dopustili da vjeruju da stvaraju triler sa istinskim kriminalom.
Tek nakon tri sedmice snimanja, braća su otkrila da je film izmišljen. Epigraf “istinite priče” prenesen je u antologijsku istoimenu seriju nadahnutom filmom.
04. Muzika Kartera Barvelaa inspirisana norveškom narodnom pjesmom
Karter Barvel (Carter Burwell) jedan je od najplodnijih filmskih kompozitora koji i danas radi i koji je već dugo vremena glavni adut filmova braće Koen. Sarađivao je na filmovima “O Brother, Where Art Thou” i “Inside Llewyn Davis”, dok je za Fargo odlučio pronaći inspiraciju u drugoj zemlji sa puno snijega iz koje korijeni imaju mnogi stanovnici Minesote.
U članku u magazinu Vulture osvrćući se na njegove najznačajnije rezultate, Barvel se prisjetio šta ga je nadahnulo za Fargo:
“Postoji taj narodni instrument u Norveškoj i Švedskoj koji se zove Hardangerove gusle, a korišten je u staroj skandinavskoj narodnoj melodiji zvanoj ‘The Lost Shee’, proširujući je za glavnu temu. Zbog imena likova i bijelog krajolika koji vidite, pomislio sam da bi možda bilo nešto u tome što bi uspjelo, i na sreću, uspjelo je”.
Zanimljivo da uprkos saradnji sa braćom, niti jedna od dvije Barvelove nominacije za Oskara ne dolazi iz njihove saradnje.
05. Vilijam Mejsi prijetio da će ubiti psa od Itana Koena ako ne dobije ulogu

Glumci se često na razne načine trude da dobiju ulogu. Vilijam Mejsi nije bio ništa drugačiji dok je bio na audiciji za ulogu Džerija Lundegarda, idući toliko daleko da je (u šali) prijetio štenetu Itanu Koena (Ethan Coen).
Mejsi je više puta detaljno opisivao audiciju za Fargo. U početku je trebao da čita mali dio kao policajac koji je ispitivao Džerija, iako ga je lik Džerija odmah privukao. Braći Koen se svidjelo to što je radio i pitali ga želi li da proba da čita skriptu za Džerija, on je prihvatio i impresionirao braću.
Kasnije je saznao da mora ići u Njujork na još jednu audiciju sa ostalim glumcima kada je i zaprijetio Itanu: “Rekao sam mu, ‘Ako mi ne date ovu ulogu, pucaću u vašeg psa.’ Upravo je dobio štene. Nasmijao se, hvala Bogu”.
Možda je braću osvojio mračni smisao za humor Mejsija koji je kasnije zaradio nominaciju za Oskara za najboljeg sporednog glumca i to je dio koji je njegovu karijeru doveo do onoga što je danas.