Da je nekim (ne)sretnim spletom okolnosti živ, Li Marvin (Lee Marvin) bi 19. februara ove godine napunio 97 godina. Kažem (ne)sretnim jer, ruku na srce, kome je još stalo da se vuče po ovoj planeti kao recimo britanski princ Filip i da ga mediji nazivaju „vampir“!?
Li Marvin je, preskočivši duboku starost i pogrdne ili sažaljive komentare, svakako ostao prisutan u ovom živom svijetu (više nego što je princ Filip za života) kroz svoje filmove i brojne legende o njegovom životu i karijeri.
Nema ko ga neće prepoznati kad ga ugleda na ekranu, zgodan, namrgođen, dubokog, prepoznatljivog baritona, glumac koji je nasilju u filmu dao jedan potpuno prihvatljiv kontekst, jer kad on nekog udari ili, češće se dešavalo, upuca, vi znate da je to tako zaista moralo i biti.
Mješavina hladne nezaineresovanosti, podrugljivosti i nadmoći vas prosto privuče tom tipu da, dok gledate film, ne želite da budete u suprotnom taboru.
Jedan od poslednjih iskonskih grubijana i buntovnika Holivuda, iz glume se povukao kada su industrijom snova zavladali marketinški stručnjaci i politička korektnost, jer to nije bio svijet za čovjeka koji je glumio onako kako je živio.
Povodom njegovog rođendana izabarali smo deset zanimljivih činjenica o ovom velikanu stare škole.
01. Odlikovani ratni veteran
Li Marvin je rođen u Njujorku, 19. februara 1924. godine. Ime je dobio, zajedno s bratom Robertom, u čast slavnog južnjačkog generala Roberta Lija, koji im je bio daljnji rođak.
Školovanje mu se nije nikad sviđalo, izbačen je iz nekoliko školskih institucija zbog problematičnog ponašanja, te mu je početak Drugog svjetskog rata došao kao kec na desetku. Kao dobrovoljac je otišao u marince i ubrzo potom na Pacifik.
Istakao se po hrabrosti u raznim borbama, a u boju za Sajpan, u Marijanskim ostrvima, 1944. godine, bio je dva puta teško ranjen, te čak ostao jedini preživjeli u svojoj četi iz Četvrte divizije marinaca. Nakon godinu dana liječenja časno je otpušten iz vojske i dobitnik je raznih medalja za hrabrost i požrtvovanost.
02. Vodoinstalater sa Brodveja
Po povratku u civilni život, radio je kao vodoinstalater. Legenda kaže da je tako, dok je popravljao WC u jednom lokalnom pozorištu u Njujorku, zapao za oko ekipi predstave.
Naime, Marvin im se učinio slične građe kao njihov glumac koji se baš bio razbolio, i, kako su svi kostimi već bili sašiveni, pozvali su Lija na probu. Dobio je 7 dolara za tu avanturu.
Svidjelo mu se i tako je započela njegova “off – Brodvej” karijera. Uskoro je došao i na Brodvej, igrajući uglavnom manje uloge, a onda mu se ukazala prilika da zaigra i na velikom platnu. 1950. godine zaputio se za Holivud.
03. Opasni, grubi tip
Prvi Marvinov film bio je “You’re in The Navy Now”, a koji bi drugi. Rame uz rame s Garijem Kuperom (Gary Coper), započeo je karijeru zajedno sa Čarlsom Bronsonom (Charles Bronson), s kojim će drugovati tokom života i snimiti još dosta zajedničkih filmova.
Brzo je postao poznat kao poznavalac vojske i režiseri su ga rado angažovali u ratnim i kaubojskim filmovima. Igrao je obične vojnike, oficire, rendžere, grubijane. Kada u filmu “Velika vrućina” režisera Frica Langa prospe vruću kafu u lice Glorije Grejem, kritičari su pisali da “se pojavio novi Džejms Kegni, jer se niko još tako hladnokrvno, a strastveno, nije odavao nasilju pred filmskim kamerama”.
Zaista, taj čudan spoj nasilništva i urednog vojnika su donosili Marvinu ulogu za ulogom. Zaigrao je pored Marlona Branda u “Divljaku”, uz Spensera Trejsija u “Loš dan u Blek Roku”, bio je prijatelj Roberta Mičama i neprijatelj Pola Njumena, uloge su se nizale jedna za drugom i Marvin je uživao.
04. Policijac iz Čikaga
Slavu je, ipak, doživio zahvaljujući televiziji! U popularnoj tv-seriji “M Squad” dobio je glavnu ulogu grubog čikaškog policajca koju je igrao čak tri godine.
Ulogu je dobio kad su ga producenti vidjeli kako je dobro odglumio serijskog ubicu u jednoj epizodi serije “Dragnet”.
Nakon završetka „M Squad“, gostovao je u raznim popularnim tv serijama kao što su “Zona sumraka” i “Bonanca”. U “Ruti 66” čak je bio povijeđen tokom snimanja scene masovne tuče.
05. Čovjek koji je ubijen kao Liberti Valans
Početkom 1960-ih angažuje ga slavni režiser Džon Ford (John Ford) za čak tri svoja filma, a među njima Marvin dobija ulogu u jednom od najboljih vesterna svih vremena, “Čovjek koji je ubio Liberti Valansa”, igrajući ravnopravno uz Džona Vejna (John Wayne) i Džejmsa Stjuarta (James Stewart).
Prvi put mu se ime pojavljuje na vrhu špice u filmu “Ubice” Dona Sigela iz 1964. godine, u kojem revolverom ubije Ronalda Regana, budećeg predsjednika SAD! Regan poslije te uloge više nije glumio!
Iste godine snima i njegov omiljeni film, “Brod budala” (“Ship of Fools”), zajedno s plejadom poznatih glumaca. Marvin se najviše zbližio s Vivijen Li (Vivian Leigh), kojoj je to bila posljednja uloga. Nježno prijateljstvo je trajalo par godina, do smrti slavne glumice, a Marvin je do smrti čuvao salonsku cipelicu kojom ga Vivijen “zatuče” u jednoj sceni filma.