Ne postoji jednostavno objašnenje zbog čega je publika od nastanka sedme umjetnosti, tako fascinirana filmovima o pokvarenim i prljavim policajacima.
Možda se sve svodi na taj uznemirujući i kontradiktorni osjećaj izdaje od strane ljudi, koji su se zakleli da će nas zaštititi. Možda je u pitanju prosto ljudska fasciniranost tamnom stranom ljudske prirode sakrivenom u legalizovanom spoju nasilja i moći, ili je pitanju samo obični, bioskopski trijumf gledaoca, kao anarhističkog pojedinca, u filmskom momentu rušenja, jednog od stubova sistema.
Ponekad su ovi posrnuli zaštitinici zakona žrtve rigidnih pravila svog posla, ponekad ih vode dobre namjere koje krenu po zlu, ali mnogo češće su to obični bezobzirni kriminalci, vješto sakriveni iza značke.
Ovi amoralni pojedinci uživaju u izvođenju niskih udaraca koristeći uniformu kao paravan da bi ostvarili uticaj sa obe strane tanke crte između zakona i kriminala, a repertoar njihovih sredstava je beskonačan: od podmetanja dokaza, krađe, pronevjere, ucjena, fizičkog i psihičkog nasilja, prevara, pa čak ubistava.
U nekim filmovima njihov zločinački put daje nadu i nudi izlaz prema iskupljenju, dok u drugim vodi samo u jednom pravcu, onom koji se završava zatvorom ili metkom.
U svakom slučaju tema prljavih pandura dala je mnoge sjajne filmove unutar krimi žanra i mnogo sjajno napisanih i odglumljenih likova.
Ovo je naš izbor 10 najboljih filmova o pokvarenim i korumpiranim zaštitincima zakona i reda.
10. “Serpico”(1973)

Klasična policijska drama legendarnog redatelja Sidnija Lameta (Sidney Lumet) iz 1970-ih, bio je jedan od nekoliko filmova koji su Al Paćina (Al Pacina) postavili među najveće glumce svoje generacije. Ujedno je pokrenuo i labavu trilogiju filmova samog Lameta koji su se fokusirali na policijsku korupciju u Njujorku, koji su bili manje ikonični, ali jednako zanimljivi “Prince of the City” (1981) i “Q&A” (1990).
“Serpico” je ujedno i jedini film na ovoj listi koji se temelji na stvarnoj osobi Frenku Serpiku (Frank Serpico), detektivu u civilu koji je otkrio raširenu korupciju i na kraju tokom 11 godina službe uspio je da pokrenu istragu koja je potresla temlje Njujorka.
U skladu sa stvarnom inspiracijom za priču, Lamet je film snimio u polu-dokumentarnom stilu i izabrao neke od najgrubljih lokacija u Nujorku na kojima će raditi. Sam Paćino se nekoliko puta sastao sa Serpikom, uživljavajući se u lik i njegov život.
Rezultat je to bio jedan od prvih velikih američkih filmova koji se suočio sa stvarnom korupcijom u policiji, a zastrašujuće je to što nema nijednog konkretnog negativca protiv kojeg bi se Serpiko mogao suprotstaviti. Negativac je prosto cijeli NYPD, koji je podvrgnut opsežnoj istrazi zahvaljujući stvarnoj akciji pravog Serpika.
09. “Internal Affairs” (1990)

Ričard Gir (Richard Gerre) na vrhuncu karijere glumi u ovom filmu, koji je režirao Majk Fidžis (Mike Figgis) u ulozi Denisa Pika, korumpiranog policajaca i ženskaroša iz Los Anđelesa, koji je pod istragom Rejmonda Avile (Andy Garcia), službenika odjeljenja unutrašnjih poslova
Denis je tip sa promo postera policijske uprave Los Anđelesa, idealni je pandur Grada anđela, ali njegova blistava fasada krije podmuklog i zlonamjernog policajaca, koji je veći kriminalac od većine tipova koje hapsi. Ono što njega čini zaista opasnim je to što se ne boji zastrašiti Avilu, bilo fizički ili psihološki. Za ništa nije zabranjeno, uključujući seksualne napade na Avilinu suprugu Kejtlin (Nancy Myers) ili hladnokrvno ubistvo drugih policajaca.
Gir brilijatno koristi zavodnički šarm koji mu je dobro poslužio u melodrami “Pretty Woman” da sakrije prijeteći intenzitet svog lika, dok se Fidžis manje bavi korupcijom a više idejom slomljene muškosti u njegovim rivalima.
Koristeći porodicu kao pokriće za svoja podla djela, ( ima tri bivše žene i osmero djece za uzdržavanje), Girov lik stavlja mračan zaokret u ideju o muškarcu kao glavi domaćinstva, dok je njegov progonitelj jednako slab lik, koji svojom predanošću poslu, krije problem ljubomore i kontrole bijesa, što filmu daje dodatni nivo složenosti .
I vjerujete nijedna zanosna lokacija LA-a, niti elegantni šarm glavnih junaka, neće izbrisati mračnu prljavštinu u srcu ovog napetog trilera
08. “Cop Land” (1997)

Krimi drama “Cop Land” pisca i režisera Džejmsa Mengolda (Jamesa Mangolda) ne bavi se jednim pokvarenim policajcem, već čitavim gradom pokvarenih policajaca, koji žive idilični život u predgrađu, zahvaljući uspješnoj saradnji sa mafijom.
Jedini pošten među njima je dobrodušni, nagluvi šerif Fredi, kojeg glumi Silvester Stallone u jednoj od uloga života. Njegov mali gradić u Nju Džerziju spavaća je soba za brojne policajce iz Njujorka ogrezle u prevare i kriminal, čega je Fredi svjestan, ali u jednom momentu odluči da zaustavi spiralu prevare i nasilja, koja vlada njegovim okrugom.
Stalone je nabacio 40 kilograma za ovu ulogu i njegov nastup vratio je njegov ugled kao ozbiljnog glumca nakon godina snimanja bezumnih akcijaša ili bezbrojni Rocky/Rambo nastavaka.
Scenario je možda malo prekomplikovan za svoje dobro, ali usamljeni policajac iz malog grada, suprotstavljen ljudima, koji su nekad bili njegovi heroji, dirljiva je filmska slika, posebno u katarzičnom finalu.
Pozitivan utisak dodatno je pojačan sjajnim radom glumačke ekipe koja uključuje Roberta De Nira (Robert De Niro), Harvija Kajtela (Harvey Keitel), Rej Ljotu (Ray Liotta), Roberta Patrika (Robert Patrick) i Anabelu Sikorio (Annabella Sciorra).