Kada je Truman Kapoti objavio novelu “Doručak kod Tifanija” 1958. godine, ni sanjao nije u kakvu holivudsku legendu će se jednog dana pretvoriti njegovo književno ostvarenje.
U svojoj priči, popularni pisac je u lik glavne junakinje Holi Golajtli ukombinovao različite karaktere svojih prijateljica i žena koje je poznavao, kao što su glumica Una O’Nil ili Glorija Vanderbilt.
Ipak, najviše mu je u mislima bila Merilin Monro, kako je sam kasnije izjavio. Kada je prodao prava Holivudu i kad se već uveliko radilo na planiranju snimanja filma, Truman je žarko želio da glavnu ulogu igra upravo Merilin Monro. Iz raznih razloga, Merilin je odbila ulogu, a Truman je bio jako pogođen kad je čuo da je glavnu ulogu dobila Odri Hepbern. Mršava, tamnokosa, vedra? Nju nikako nije mogao zamisliti kao Holi Golajtli. Ironijom sudbine, Odri je u istoriji filmske umjetnosti najviše ostala upamćena upravo kao neponovljiva Holi.
Ove godine navršava se ravno 60 godina od snimanja kultnog ostvarenja “Doručka kod Tifanija”. Pogledajte da li postoji još nešto što niste znali o ovom klasiku filmske umjetnosti.
01. Oskarovka u glavnoj ulozi
Odri Hepbern, rođena 1929. godine u mondenoj briselskoj četvrti Iksel, pregrmjela Drugi svjeski rat u Holandiji s majkom i polubraćom, je već imala izgrađenu filmsku karijeru kad su joj ponudili ulogu u „Doručku kod Tifanija”.
Osvojila je Oskara za najbolju žensku ulogu u filmu “Praznik u Rimu“, nagradu Toni za najbolju glumicu u pozorišnoj predstavi “Ondin” na Brodveju, dva Zlatna globusa i britansku filmsku nagradu, te još dvije nominacije za Oskara, za “Sabrinu” i “Priču o kaluđerici“.
Snimala je u naručju Hemfrija Bogarta, Entonija Perkinsa, Gregori Peka, Freda Astera, Garija Kupera i Mel Ferera, za kog se i udala. Dva mjeseca prije početka snimanja “Tifanija” rodila je prvog sina Šona. Napunivši 31 godinu, odlučila je glumiti 19-godišnju Holi Golajtli.
02. Spoj nevjerovatnih slučajnosti
Niko od originalne postave filma nije bio prvi izbor, niti glavna glumica, glumac, pa ni sam režiser. Truman Kapoti je insistirao da glavnu ulogu glumi Merilin Monro, ali studio nije htio ni da čuje. Merilin je navodno odbila ulogu jer joj je prijateljica i učiteljica drame Pola Strazberg objasnila da bi joj uloga kol-gerle samo naštetila karijeri. Umjesto toga, Merilin je prihvatila ulogu u “Neprilagođenima” sa Klarkom Gejblom. Širli Meklejn je takođe odbila ulogu Holi. Tako je došao red na Odri.
Ona je, pak, pošto je tada već bila poznata zvijezda, upotrebila svoj uticaj i smjenila izabranog prvog režisera Džona Frankenhajmera jer “nikada nije bila čula za njega”. Džonu je godilo da ne snima taj film jer se mogao posvetiti svom remek-djelu i snimio “Mandžurijskog kandidata”. Tako je režiju dobio još jedan veliki režiser, legendarni velemajstor komedije i melodrame Blejk Edvards.
Stiv Mekvin je bio prvi izbor za ulogu pisca Pola Valžaka, no kako je bio zauzet drugim aranžmanom, pozvali su Džordža Peparda. Interesantno, nikom nije bilo krivo što su stvari tako ispale jer su svi uspjeli snimiti nešto drugo čim su ostali zadovoljni.
03. Original i holivudski kraj
Scenarista Džordž Akselrod je dosta preradio Kapotijevu originalnu novelu tako da je na kraju film samo blago baziran po njoj. Kapoti nije bio sretan ni s tom činjenicom, ali njega više niko nije ništa ni pitao jer je svoja prava na priču prodao Paramaunt studiju.
Prvih pola sata priče još nekako i liči na original, iako je radnja iz sumornih 1940-ih prebačena u pozitivne 1960-te. Holi Golajtli je i dalje bezrazložno vesela i nepopravljivo pozitivna, što na momente djeluje čudno jer djevojka iza sebe ima jedno tragično djetinjstvo i ništa ljepšu budućnost pred sobom.
Ipak, Akselrod i tu povlači majstorski (holivudski) potez te stvara romansu između dvoje mladih, koja u originalnoj priči nije postojala. Uspijeva prikazati dvije tužne priče kroz komične obrte, veselu narav mladih ljudi i pozitivan duh šezdesetih, tako da na kraju dobijemo i hepiend.
04. Evergin za sva vremena
Kompozitor Henri Mancini bio je očaran Odri Hepbern. Njena pozitivna energija mu je pomogla u komponovanju muzike za film. Melodije su razne varijante kombo džeza, vesele i energične, na momente ukomponovane laganim horskim pjevanjem i ponavljane u izvedbama različitih instrumenata.
Glavnu pjesmu “Moon River” je napisao zajedno sa pjesnikom Džonijem Merserom (on je napisao tekst) imajući u vidu baš Odri. Mancini kaže da je sjedio jednu noć i pijuckao, razmišljajući o Holi i Odri ujedno, i ideja mu je sinula. Napisao je numeru za pola sata. Pjesma je prilagođena Odrinom glasu i ona ju je otpjevala lijepo, u privlačno sanjivim muzičkim tonovima.
Koliko je voljela tu pjesmu, govori i anegdota kada su producenti nakon probnog prikazivanja odlučili da izbace “Moon river” iz filma i zamijene je nekom drugom pjesmom. Legenda kaže da je, uvijek blaga i pribrana Odri, tada skočila kao oparena i viknula:”Samo preko mene mrtve”. Na našu sreću, pjesma je ostala. I postala evergrin.
05. Čuvena scena doručka
Elitna prodavnica nakita “Tiffany’s” na njujorškoj Petoj aveniji je po prvi put u sto godina za potrebe snimanja filma otvorila vrata nedjeljom. Upravnici su bili oduševljeni što se upravo u njihovoj radnji snima takav film, što im je donijelo i besplatnu reklamu. Za svaki slučaj, ipak su zaposlili 40 stražara i prodavaca koji su vodili računa o nakitu za vrijeme snimanja filma. Odri Hepbern se našalila da to nije potrebno jer “svakako se ništa jako loše ne bi moglo dogoditi”.
Snimanje scene njenog doručka (grickanja danskog peciva) ispred “Tifanija” je trajala jako dugo jer je glumica imala veliku tremu pošto je čitava ulica bila zakrčena radoznalim prolaznicima.
Odri je svakako za sebe izjavila da joj je bilo teško snimati ulogu ekstrovertne djevojke pošto je ona sama bila strogi introvert. Tek kad je jedan od kamermana skoro nastradao od strujnog udara, Odri se prenula i završila snimanje te poznate scene.