Tržište američkog stripa tužno je i bez poređenja sa prodajom mangi ali globalna pandemija je samo ubrzala proces raspadanja ove “industrije”.
U „dobrim danima“ 2019. godine pratio sam izvještaje o sve većem broju strip trgovina koje su zatvorene širom Amerike. Tiraži američkih bestsellera nisu nešto s čime se bilo ko može ponositi. Vječni hit kao što je Betmen, ovih dana jedva se uspije prodati u maksimalno 150.000 primjeraka. A pričamo o Betmen stripu.
I onda čujete za uspjeh Demon Slayer mange u Japanu. Jedan naslov se rasproda više nego cijela američka strip industrija zajedno. Kako izgledaju ove cifre? Razarajuće. Demon Slayer se prodao u nevjerovatnih 100 miliona primjeraka! Za razliku od tržišta američkog stripa čije se brojke (u najboljem slučaju) vrte oko 15. miliona stripova.
To znači cijelo tržište; uključujući DC i Marvel naslove, kolekcije, reprinte, grafičke novele i naravno mange. Što je „najtužnije“ dobar dio američkog tržišta upravo čini prodaja mangi.
Izdavačke kuće su konačno postale svjesne stanja na terenu. Posebno je bilo tragično u DC stripovima. U toku zadnjih par mjeseci uredništvo i kreativni kadar su desetkovani. Ljudi sa decenijskim iskustvom dobili su otkaze.
Novi korporativni gospodari AT&T nemaju razumjevanja za loše rezultate. Njima stripovi ne trebaju. Zanima ih samo intelektualno vlasništvo na osnovu kojih mogu snimati filmove, serije i crtane za HBO Max platformu.
Potez očajnika
Dobro je poznata stara taktika, kad ih već ne možeš pobjediti, onda im se pridruži. Upravo je to razmišljanje američkih izdavača ovih dana. Uradiće sve da se dočepaju financijskog uspjeha mange. Uključujući i „predaju“ (licensiranje) svojih najpoznatijih likova japanskim kreatorima.
DC stripovi su angažovali Kodansha izdavača (zaslužni za Akiru i Ghost in the Shell) da im produciraju dvije mange. Prva je naravno Bet manga „Batman Justice Buster“ i obećava dugu ozbiljnu priču za odraslu publiku. Drugi projekt je bizarniji; Džoker manga.
“One Op Joker” (ili The One-Man Operation Joker) je interesantan naslov jer tematizuje kriminalno čudovište kao oca?! Manga prati Džokera koji ima bebu obučenu u Betmen kostim?! Pokušavaju nešto novo, što je uvijek za pohvalu.
Deadpool u zemlji samuraja
Kakvo je stanje u staroj „Kući Ideja“ iliti Marvel Comics? Najprodavaniji Marvel strip je Deadpool manga
Baš poput najveće konkurencije i Marvel ima saradnju sa manga izdavačem Shueisha Inc. Njihov zajednički projekt „Marvel X Shonen Jump+“ postao je instant uspjeh.
Niko nije mogao ni sanjati koliko će biti popularna ova netipična saradnja. „Deadpool: Samurai“ je originalno zamišljen kao jedno specijalno izdanje, ali brzo je transformisan u serijal.
Japanska publika je oduševljeno dočekala manga avanture duhovitog plaćenika. „Deadpool Samurai“ je dostupan na Shonen Jump+ aplikaciji i ruši rekorde. Prve dvije epizode imaju više od milion pregleda. Što znači da je u pitanju najčitaniji Marvel naslov ove godine.
Čisto poređenja radi, najprodavaniji Marvel strip prošle godine je bio “Wolverine” broj 1. Uspjeli su prodati (neimpresivnih) 196,441. primjeraka. Kad vidite manga tiraže onda nikog ne treba iznenaditi uspjeh „Deadpool Samurai” naslova.
Neko će mi možda zamjeriti što poredim statistiku servisa sa mjesečnom pretplatom i prodaju pojedinačnih strip naslova, ali služi svrsi. Cilj mi je bio da pokažem u kakvom katastrofalnom stanju se nalazi američka strip „industrija“ zadnjih par godina.
Baš kao što naslov kolumne kaže, ključno pitanje je da li će uspjeh mange moći spasiti umirući američki strip? Da li uopšte i treba spasiti poslovni model koji je neodrživ? Saznaćemo u sledećih par godina. Američko tržište će morati proći kroz drastične promjene ako planiraju da ostanu (kulturološki) relevantni. Ne računam astronomski uspjeh Marvel filmova, jer nisu uspjeli toj globalnoj publici prodati ni jedan jedini strip.
Dok manga svakim danom raste…
Naslovna fotografija: DC Comics/Marvel Comics