Muzička pratnja finalnih scena u filmovima, može se činiti relativno nevažnim aspektom autorskog stvaranja, sa obzirom na to da već postoji velika količina elemenata koji učestvuju u pravljenju kompletnog utiska.
Ipak, kao poslednji umjetnički izbor, koji režiser može napraviti tokom autorskog rada, u suštini je finale završna riječ svakog filma. Taj segment, kada je dobro iskorišten može stvoriti sjajan efekat različitih emocija kod gledaoca i često zna baciti sjenu na glumce i ostale članove ekipe, koji su se mjesecima spremali film.
Brojni su filmovi koji su u svojim završnicama sjajno koristili muziku, ali pošto smo se ograničili na brojku 10, ono što slijedi je lista najboljih načina upotrebe neke pjesme tokom završnih scena.
Napomenućemo da ovdje nećemo uvrstiti muziku koja je namjenski snimana za određeno ostvarenje, nego materijal muzičara, koji je već ranije objavljen sa većim ili manjim odjekom kod publike. U nastavku uživajte u filmskim uspomenama i dobroj muzici.
10. Jumpin’ Jack Flash – “Fear And Loathing In Las Vegas” (1998)
Remek-djelo Terija Gilijama (Terry Gilliam) završava sa pjesmom “Jumping Jack Flash“, benda The Rolling Stones. Dok Duke napušta Vegas okružen pustinjom, “Jumping Jack Flash” je apsolutno prikladna pjesma jer prikazuje bijeg iz nadrealnog pakla koji je proživio.
U ovoj žestokoj ekranizaciji knjige Hantera Tompsona (Huntera S. Thompsona) novinar Raoul Duke kojeg igra Džoni Dep (Johnny Depp) odlazi u Las Vegas izvještavati sa moto-trka, a sa sobom vodi advokata, dr. Gonza u roli Benisija Del Tora (Benicio Del Toro). Godina je 1971. i Duke i Gonzo su na putu prema Gradu grijeha, sa uplašenim autostoperom kojeg igra Tobi Megvajer (Tobey Maguire) i gepekom punim droge koju konstantno konuzimiraju.
Dep je briljantan kao Duke, Tompsonov alter ego, a Del Toro je divlji u ulozi ludog advokata.
09. Let Her Dance – “Fantastic Mr. Fox” (2009)
Ves Anderson (Wes Anderson) je generalno majstor u korištenju licencirane muzike, bez obzira na to gdje se u njegovim filmovima pojavljuje. On zna savršeno napraviti jedinstven spoj muzike i teme kojim se film bavi. Od svih mogućih izbora mi ćemo uvrstiti pjesmu “Let Her Dance”, sastava The Bobby Fuller Four's koja je posljednju scenu filma “Fantastic Mr. Fox” učinila još dinamičnijom i emocionalnijom.
Ovaj film je ujedno i prvi animirani kompanije 20th Century Fox sniman tehnikom stop-motion. Film prati priču o gospodinu i gospođi Lisac koji su 12 godina živjeli mirnim životom u divljini sa svojim sinom Ešom. Kada im u posjetu dođe nećak Kristoferson, u gospodinu Liscu, inače mirnom porodičnom tipu, probude se stari nagoni kradljivca kokoši što počne ugrožavati ne samo njegovu porodicu, već i čitavu životinjsku zajednicu.
U namjeri da ulove gospodina Lisca, zli farmeri potjerali su životinje pod zemlju, a ti se film pretvara u bajkoviti rat između reda i slobode. sistema i pojedinca, uz nadrealni miks slike, zvuka i priče u stilu vesa Andersona.
08. Wake Up – “The Matrix” (1999)
Na kraju filma, Neo se bukvalno budi iz ropstva izazvanog tehnologijom i vjeruje da je on jedini čovjek koji može voditi pobunu čovječanstva protiv mašina. U skladu sa tim logična je bila odluka da brat i sestra, Lana i Endi Vakovski (Lana i Andy Wachowski), u posljednju scenu uvrste pjesmu “Wake Up”, sastava Rage Againt Machine.
Thomas Anderson kojeg igra Kianu Rivs (Keanu Reeves) je povučeni softverski inženjer koji vodi dvostruki život. Noći provodi pred svojim kompjuterom gdje pod pseudonimom Neo postaje haker koji pokušava otkriti nešto za šta ni sam nije siguran da postoji. Upoznaje tajanstvenu Trinity koja ga odvodi još tajanstvenijem Morpheusu. Ostatak priče znate…